Po dvou dnech bojů začalo platit příměří, Izrael a Palestina uzavřely dohodu

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 5. 2019 10:10
Na hranicích palestinského Pásma Gazy a Izraele začalo v pondělí ráno platit příměří, které ukončilo dva dny intenzivních bojů mezi izraelskou armádou a palestinským radikálním hnutím Hamás. Oznámily to palestinské zdroje. Boje si vyžádaly tři desítky obětí, většina z nich jsou Palestinci, na izraelské straně zemřeli čtyři civilisté. Izraelská strana dohodu o příměří nepotvrdila, ale zrušila mimořádná bezpečnostní opatření na jihu Izraele u hranic s Pásmem Gazy.
Výbuch v Pásmu Gazy
Výbuch v Pásmu Gazy | Foto: Reuters

Podle deníku The Times of Israel se odmítla izraelská vláda k příměří vyjádřit zřejmě proto, aby veřejně nepřiznala jednání s organizací Hamás, kterou označuje za teroristickou. Ráno ale Izrael oznámil zrušení bezpečnostních opatření na jihu země, zavedených kvůli víkendovým bojům. Otevřeny mají být i školy v oblasti.

Palestinští radikálové z Pásma Gazy zahájili masivní raketovou palbu na Izrael v sobotu a pokračovali v ní i v neděli. Podle izraelské armády bylo na Izrael za víkend vypáleno přes 650 raket.

Izraelská armáda ostřelování opětovala a zasáhla v Pásmu Gazy za víkend na 320 cílů. Uvedla, že se soustředila na pozice Hamásu, který vládne Gaze přes deset let, a další teroristické organizace Islámský džihád. Izraelský nálet ale zasáhl například i budovu, v níž měla sídlo i odbočka turecké tiskové agentury Anadolu.

Nová vlna střetů na hranicích Pásma Gazy s Izraelem si od soboty podle palestinských médií vyžádala na 23 mrtvých Palestinců, včetně tří žen a dvou dětí, a nejméně devíti radikálů z hnutí Islámský džihád. Při ostřelování zemřeli také čtyři izraelští civilisté, dalších nejméně deset Izraelců bylo zraněno.

Plnou podporu Izraeli vyjádřil prezident USA Donald Trump, jenž vyzval k ukončení raketového ostřelování. "Izrael opět čelí smrtelné raketové palbě teroristických skupin Hamás a Islámský džihád. Stoprocentně Izrael podporujeme při obraně jeho občanů… Pro obyvatele Gazy - tyto teroristické činy proti Izraeli vám nepřinesou nic víc než trápení. Skoncujte s násilím a pracujte na míru," napsal Trump na Twitteru.

Ostřelování Izraele palestinskými radikály odsoudila v neděli i šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová. Stejně se vyjádřil i generální tajemník OSN Antonio Guterres, který kritizoval útoky na obydlené oblasti a vyzval obě strany konfliktu k příměří, "zejména v době, kdy začíná svatý měsíc ramadán".

Eskalace násilí na hranici s Pásmem Gazy je pro Izraelce nyní zvlášť citlivá. Tento týden totiž Izrael slaví Den vyhlášení nezávislosti a příští týden se v Tel Avivu konají semifinále a finále mezinárodní písňové soutěže Eurovize.

Na hranicích Pásma Gazy se už od loňského března konají protesty, jimiž se Palestinci snaží vymoci ukončení blokády Pásma, kterou Izrael zavedl v roce 2007 po ovládnutí oblasti Hamásem. Demonstrace, při nichž mnozí Palestinci házejí na izraelské vojáky kameny a zápalné lahve a vojáci opětují střelbou ostrými náboji, mají upozornit i na právo návratu Palestinců do původních domovů v dnešním Izraeli. Protesty si už vyžádaly na 200 mrtvých z řad Palestinců a životy dvou izraelských vojáků.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Demokracií na Slovensku by mohl otřást úspěch krajně pravicových Kotlebovců v nadcházejících volbách, varuje německý magazín Der Spiegel.

Všechny parlamentní strany se sice dušují, že s Kotlebovci-Lidovou stranou Naše Slovensko (LSNS), jejíž předseda Marian Kotleba má antisemitský a xenofobní náhled na svět, spolupracovat nebudou. Jestli to dodrží, není ale podle Spiegelu vůbec jisté.

Nejčtenější německý seriózní týdeník v článku věnovaném situaci v zemi před volbami 29. února konstatuje, že Slovensko bylo dlouho i díky úspěšnému ekonomickému vývoji považováno za příklad povedené západní integrace. "Před dvěma lety ale fasáda vzorové země dostala první trhliny, když nájemný vrah zastřelil novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku," poznamenává Spiegel.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Britský princ Harry a jeho žena Meghan přestanou od jara používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci loni požádali.

Tento název neponese ani jejich chystaná dobročinná nadace. V pátek večer to v Londýně oznámila mluvčí páru, a potvrdila tak dřívější zprávy britských médií.

Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku řekl, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Od 1. dubna nebudou pětatřicetiletý princ Harry a jeho o tři roky starší manželka mít kancelář v Buckinghamském paláci a s veřejností budou komunikovat prostřednictvím své charitativní organizace, kterou hodlají brzy představit a která se původně měla jmenovat Sussex Royal Foundation.

Značka nesoucí v sobě slovo "royal", tedy královský by jim podle agentury DPA bývala mohla být užitečná mimo jiné při žádostech o příspěvky na její fungování. Právě to ovšem podle médií vadilo Buckinghamskému paláci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy