Po dvou dnech bojů začalo platit příměří, Izrael a Palestina uzavřely dohodu

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 5. 2019 10:10
Na hranicích palestinského Pásma Gazy a Izraele začalo v pondělí ráno platit příměří, které ukončilo dva dny intenzivních bojů mezi izraelskou armádou a palestinským radikálním hnutím Hamás. Oznámily to palestinské zdroje. Boje si vyžádaly tři desítky obětí, většina z nich jsou Palestinci, na izraelské straně zemřeli čtyři civilisté. Izraelská strana dohodu o příměří nepotvrdila, ale zrušila mimořádná bezpečnostní opatření na jihu Izraele u hranic s Pásmem Gazy.
Výbuch v Pásmu Gazy
Výbuch v Pásmu Gazy | Foto: Reuters

Podle deníku The Times of Israel se odmítla izraelská vláda k příměří vyjádřit zřejmě proto, aby veřejně nepřiznala jednání s organizací Hamás, kterou označuje za teroristickou. Ráno ale Izrael oznámil zrušení bezpečnostních opatření na jihu země, zavedených kvůli víkendovým bojům. Otevřeny mají být i školy v oblasti.

Palestinští radikálové z Pásma Gazy zahájili masivní raketovou palbu na Izrael v sobotu a pokračovali v ní i v neděli. Podle izraelské armády bylo na Izrael za víkend vypáleno přes 650 raket.

Izraelská armáda ostřelování opětovala a zasáhla v Pásmu Gazy za víkend na 320 cílů. Uvedla, že se soustředila na pozice Hamásu, který vládne Gaze přes deset let, a další teroristické organizace Islámský džihád. Izraelský nálet ale zasáhl například i budovu, v níž měla sídlo i odbočka turecké tiskové agentury Anadolu.

Nová vlna střetů na hranicích Pásma Gazy s Izraelem si od soboty podle palestinských médií vyžádala na 23 mrtvých Palestinců, včetně tří žen a dvou dětí, a nejméně devíti radikálů z hnutí Islámský džihád. Při ostřelování zemřeli také čtyři izraelští civilisté, dalších nejméně deset Izraelců bylo zraněno.

Plnou podporu Izraeli vyjádřil prezident USA Donald Trump, jenž vyzval k ukončení raketového ostřelování. "Izrael opět čelí smrtelné raketové palbě teroristických skupin Hamás a Islámský džihád. Stoprocentně Izrael podporujeme při obraně jeho občanů… Pro obyvatele Gazy - tyto teroristické činy proti Izraeli vám nepřinesou nic víc než trápení. Skoncujte s násilím a pracujte na míru," napsal Trump na Twitteru.

Ostřelování Izraele palestinskými radikály odsoudila v neděli i šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová. Stejně se vyjádřil i generální tajemník OSN Antonio Guterres, který kritizoval útoky na obydlené oblasti a vyzval obě strany konfliktu k příměří, "zejména v době, kdy začíná svatý měsíc ramadán".

Eskalace násilí na hranici s Pásmem Gazy je pro Izraelce nyní zvlášť citlivá. Tento týden totiž Izrael slaví Den vyhlášení nezávislosti a příští týden se v Tel Avivu konají semifinále a finále mezinárodní písňové soutěže Eurovize.

Na hranicích Pásma Gazy se už od loňského března konají protesty, jimiž se Palestinci snaží vymoci ukončení blokády Pásma, kterou Izrael zavedl v roce 2007 po ovládnutí oblasti Hamásem. Demonstrace, při nichž mnozí Palestinci házejí na izraelské vojáky kameny a zápalné lahve a vojáci opětují střelbou ostrými náboji, mají upozornit i na právo návratu Palestinců do původních domovů v dnešním Izraeli. Protesty si už vyžádaly na 200 mrtvých z řad Palestinců a životy dvou izraelských vojáků.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy