Po dvou dnech bojů začalo platit příměří, Izrael a Palestina uzavřely dohodu

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 5. 2019 10:10
Na hranicích palestinského Pásma Gazy a Izraele začalo v pondělí ráno platit příměří, které ukončilo dva dny intenzivních bojů mezi izraelskou armádou a palestinským radikálním hnutím Hamás. Oznámily to palestinské zdroje. Boje si vyžádaly tři desítky obětí, většina z nich jsou Palestinci, na izraelské straně zemřeli čtyři civilisté. Izraelská strana dohodu o příměří nepotvrdila, ale zrušila mimořádná bezpečnostní opatření na jihu Izraele u hranic s Pásmem Gazy.
Výbuch v Pásmu Gazy
Výbuch v Pásmu Gazy | Foto: Reuters

Podle deníku The Times of Israel se odmítla izraelská vláda k příměří vyjádřit zřejmě proto, aby veřejně nepřiznala jednání s organizací Hamás, kterou označuje za teroristickou. Ráno ale Izrael oznámil zrušení bezpečnostních opatření na jihu země, zavedených kvůli víkendovým bojům. Otevřeny mají být i školy v oblasti.

Palestinští radikálové z Pásma Gazy zahájili masivní raketovou palbu na Izrael v sobotu a pokračovali v ní i v neděli. Podle izraelské armády bylo na Izrael za víkend vypáleno přes 650 raket.

Izraelská armáda ostřelování opětovala a zasáhla v Pásmu Gazy za víkend na 320 cílů. Uvedla, že se soustředila na pozice Hamásu, který vládne Gaze přes deset let, a další teroristické organizace Islámský džihád. Izraelský nálet ale zasáhl například i budovu, v níž měla sídlo i odbočka turecké tiskové agentury Anadolu.

Nová vlna střetů na hranicích Pásma Gazy s Izraelem si od soboty podle palestinských médií vyžádala na 23 mrtvých Palestinců, včetně tří žen a dvou dětí, a nejméně devíti radikálů z hnutí Islámský džihád. Při ostřelování zemřeli také čtyři izraelští civilisté, dalších nejméně deset Izraelců bylo zraněno.

Plnou podporu Izraeli vyjádřil prezident USA Donald Trump, jenž vyzval k ukončení raketového ostřelování. "Izrael opět čelí smrtelné raketové palbě teroristických skupin Hamás a Islámský džihád. Stoprocentně Izrael podporujeme při obraně jeho občanů… Pro obyvatele Gazy - tyto teroristické činy proti Izraeli vám nepřinesou nic víc než trápení. Skoncujte s násilím a pracujte na míru," napsal Trump na Twitteru.

Ostřelování Izraele palestinskými radikály odsoudila v neděli i šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová. Stejně se vyjádřil i generální tajemník OSN Antonio Guterres, který kritizoval útoky na obydlené oblasti a vyzval obě strany konfliktu k příměří, "zejména v době, kdy začíná svatý měsíc ramadán".

Eskalace násilí na hranici s Pásmem Gazy je pro Izraelce nyní zvlášť citlivá. Tento týden totiž Izrael slaví Den vyhlášení nezávislosti a příští týden se v Tel Avivu konají semifinále a finále mezinárodní písňové soutěže Eurovize.

Na hranicích Pásma Gazy se už od loňského března konají protesty, jimiž se Palestinci snaží vymoci ukončení blokády Pásma, kterou Izrael zavedl v roce 2007 po ovládnutí oblasti Hamásem. Demonstrace, při nichž mnozí Palestinci házejí na izraelské vojáky kameny a zápalné lahve a vojáci opětují střelbou ostrými náboji, mají upozornit i na právo návratu Palestinců do původních domovů v dnešním Izraeli. Protesty si už vyžádaly na 200 mrtvých z řad Palestinců a životy dvou izraelských vojáků.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy