Izolace lidí vystřelila poptávku po psech na rekordní úroveň. Množírny tak mají žně

Rok poté, co v Evropě udeřila koronavirová pandemie, si nedostatek sociálních kontaktů vybírá daň na duševním zdraví a pohodě lidí. "Nepejskaři si všimli, že právě majitelé psů zůstávají i v této době mnohem šťastnější," vysvětluje raketový nárůst poptávky především po štěňatech Udo Kopernik, předseda německého klubu chovatelů.
Izolace lidí vystřelila poptávku po psech na rekordní úroveň. Množírny tak mají žně | Video: Reuters

V závislosti na prudkém nárůstu poptávky ale roste i nelegální obchod se psy v celé východní Evropě, právě země, jako je Česká Republika, Rumunsko a Slovinsko, jsou pro Německo obvyklými dodavateli štěňat.

Jak vypadá současná situace, agentuře Reuters popsal Karsten Pluecker z útulku pro psy ve městě Kassel: "Jakmile jsou teď nelegálně převážení psi odhaleni, končí v útulcích, kde zůstávají v karanténě sedm týdnů. Pak je ale zase musíme vrátit původním majitelům. Těm výkup psa stále stojí za to, protože za něj stále mohou získat plnou cenu, pokud ho prodají dál."

Už během prvního lockdownu kapacita německých chovatelů a útulků nestačila pokrýt poptávku zájemců o psy, příležitosti lidé z černého trhu se zvířaty okamžitě využili.

"Teď je tu ale otázka, co se stane se všemi těmi psy, jakmile home office skončí," řeší negativní dopady fenoménu předseda chovatelů Kopernik. Obává se, že jakmile se lidé budou moci vrátit zpět do práce, na své nové psí mazlíčky už nebudou mít tolik času.

Množírny a černý trh zásadním způsobem škodí nejen psům, ale představují i značné riziko pro budoucí majitele v podobě vysokých nákladů na léčení skrytých nemocí. Špatné startovní podmínky štěňat také zvyšují možnost, že bude mít jedinec potíže s chováním.

Odborníci tak vyzývají potenciální majitele psů, aby se ujistili, že si skutečně pořizují mazlíčka u důvěryhodného chovatele, ne v množírně. A aby si dobře rozmysleli, jestli ve svém životě budou mít prostor pro pejska i v době, kdy karanténa skončí.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy