Izolace lidí vystřelila poptávku po psech na rekordní úroveň. Množírny tak mají žně

Rok poté, co v Evropě udeřila koronavirová pandemie, si nedostatek sociálních kontaktů vybírá daň na duševním zdraví a pohodě lidí. "Nepejskaři si všimli, že právě majitelé psů zůstávají i v této době mnohem šťastnější," vysvětluje raketový nárůst poptávky především po štěňatech Udo Kopernik, předseda německého klubu chovatelů.
Izolace lidí vystřelila poptávku po psech na rekordní úroveň. Množírny tak mají žně | Video: Reuters

V závislosti na prudkém nárůstu poptávky ale roste i nelegální obchod se psy v celé východní Evropě, právě země, jako je Česká Republika, Rumunsko a Slovinsko, jsou pro Německo obvyklými dodavateli štěňat.

Jak vypadá současná situace, agentuře Reuters popsal Karsten Pluecker z útulku pro psy ve městě Kassel: "Jakmile jsou teď nelegálně převážení psi odhaleni, končí v útulcích, kde zůstávají v karanténě sedm týdnů. Pak je ale zase musíme vrátit původním majitelům. Těm výkup psa stále stojí za to, protože za něj stále mohou získat plnou cenu, pokud ho prodají dál."

Už během prvního lockdownu kapacita německých chovatelů a útulků nestačila pokrýt poptávku zájemců o psy, příležitosti lidé z černého trhu se zvířaty okamžitě využili.

"Teď je tu ale otázka, co se stane se všemi těmi psy, jakmile home office skončí," řeší negativní dopady fenoménu předseda chovatelů Kopernik. Obává se, že jakmile se lidé budou moci vrátit zpět do práce, na své nové psí mazlíčky už nebudou mít tolik času.

Množírny a černý trh zásadním způsobem škodí nejen psům, ale představují i značné riziko pro budoucí majitele v podobě vysokých nákladů na léčení skrytých nemocí. Špatné startovní podmínky štěňat také zvyšují možnost, že bude mít jedinec potíže s chováním.

Odborníci tak vyzývají potenciální majitele psů, aby se ujistili, že si skutečně pořizují mazlíčka u důvěryhodného chovatele, ne v množírně. A aby si dobře rozmysleli, jestli ve svém životě budou mít prostor pro pejska i v době, kdy karanténa skončí.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy