Izolace lidí vystřelila poptávku po psech na rekordní úroveň. Množírny tak mají žně

Reuters Erika Šedivá Reuters, Erika Šedivá
25. 2. 2021 9:50
Rok poté, co v Evropě udeřila koronavirová pandemie, si nedostatek sociálních kontaktů vybírá daň na duševním zdraví a pohodě lidí. "Nepejskaři si všimli, že právě majitelé psů zůstávají i v této době mnohem šťastnější," vysvětluje raketový nárůst poptávky především po štěňatech Udo Kopernik, předseda německého klubu chovatelů.
Izolace lidí vystřelila poptávku po psech na rekordní úroveň. Množírny tak mají žně | Video: Reuters

V závislosti na prudkém nárůstu poptávky ale roste i nelegální obchod se psy v celé východní Evropě, právě země, jako je Česká Republika, Rumunsko a Slovinsko, jsou pro Německo obvyklými dodavateli štěňat.

Jak vypadá současná situace, agentuře Reuters popsal Karsten Pluecker z útulku pro psy ve městě Kassel: "Jakmile jsou teď nelegálně převážení psi odhaleni, končí v útulcích, kde zůstávají v karanténě sedm týdnů. Pak je ale zase musíme vrátit původním majitelům. Těm výkup psa stále stojí za to, protože za něj stále mohou získat plnou cenu, pokud ho prodají dál."

Už během prvního lockdownu kapacita německých chovatelů a útulků nestačila pokrýt poptávku zájemců o psy, příležitosti lidé z černého trhu se zvířaty okamžitě využili.

"Teď je tu ale otázka, co se stane se všemi těmi psy, jakmile home office skončí," řeší negativní dopady fenoménu předseda chovatelů Kopernik. Obává se, že jakmile se lidé budou moci vrátit zpět do práce, na své nové psí mazlíčky už nebudou mít tolik času.

Množírny a černý trh zásadním způsobem škodí nejen psům, ale představují i značné riziko pro budoucí majitele v podobě vysokých nákladů na léčení skrytých nemocí. Špatné startovní podmínky štěňat také zvyšují možnost, že bude mít jedinec potíže s chováním.

Odborníci tak vyzývají potenciální majitele psů, aby se ujistili, že si skutečně pořizují mazlíčka u důvěryhodného chovatele, ne v množírně. A aby si dobře rozmysleli, jestli ve svém životě budou mít prostor pro pejska i v době, kdy karanténa skončí.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Na dálnici u Olomouce kvůli popraskané vozovce havarovala čtyři osobní auta a náklaďák

Kvůli nehodám čtyř osobních vozidel a nákladního automobilu policie uzavřela dálnici D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na Olomoucku ve směru na Lipník nad Bečvou. Automobily narazily do popraskaného povrchu dálnice, který poškodily vysoké teploty, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Dvě nehody se na D35 u Přáslavic staly krátce před 16.hodinou. Podle ŘSD havarovala čtyři osobní vozidla a jedno nákladní. Okolnosti nehody vyšetřuje policie a zatím nezveřejnila, jestli byl někdo zraněn. Dopravu odklání na vedlejší silnici a odhaduje, že dálnice bude zavřená do 22 hodin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České vojenské vozidlo v Mali najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala česká armáda

České vojenské vozidlo v Mali v sobotu dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala na twitteru česká armáda.

"V sobotu 19. června v dopoledních hodinách najelo české vojenské vozidlo při plnění operačního úkolu mise Takuba na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku bez zranění. Další informace s ohledem na druh mise nebudeme sdělovat," uvedla armáda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy