Řím - Italský parlament schválil bez problémů úsporný rozpočet, který mu předložila nová vláda premiéra Maria Montiho. Poté, co jí svůj souhlas dala minulý týden Poslanecká sněmovna, učinil stejný krok také Senát.
Proti byli pouze senátoří za protievropskou Ligu severu, kteří se objevili v lavicích s transparenty s nápisem "Zlodějská vláda". Montiho kabinet se kromě toho, že zavedl daň z majetku a luxusního zboží, rozhodl zmrazit na dva roky důchody vyšší než tisíc čtyři sta eur měsíčně.
"Rozpočtový zákon umožní Itálii zvednou hlavu a čelit nejhorší krizi, jakou kdy zažila Evropa," zdůraznil premiér, když předkládal rozpočet senátorům.
Jeho vládu podpořil jak pravicový Lid svobody expremiéra Silvia Berlusconiho, tak i levicová Demokratická strana, centristická Itálie hodnot a křesťanští demokraté.
Rozpočet počítá s úsporami ve výši 33 miliard eur, přičemž dvě třetiny této částky by mělo přinést zvýšení daní bohatým. Italský dluh činí v současnosti 1,9 bilionu eur, což je 125 procent hrubého domácího produktu země.
Vysoké zadlužení letos vyhnalo úroky z italských dluhopisů k hranici sedmi procent, což je o víc jak pět procent než v případě Německa, které si na finančních trzích půjčuje peníze s vůbec nejnižší úrokovou sazbou v Evropě.
Monti se pomocí úsporného rozpočtu snaží dobýt zpět důvěru investorů. Ti ale prozatím reagují poměrně vlažně vzhledem k tomu, že za vlády Berlusconiho rostla italská ekonomika jen v průměru o 0,4 procenta.
Italský svaz průmyslu Confindustria navíc předpovídá, že v příštím roce dosáhne recese v zemi 1,6 procenta HDP a že částečné oživení by mělo nastat až ve třetím čtvrtletí.
Berlusconi vyslovil Montimu podporu, poznamenal jen, že "koňská dávka léku může zabít samotného koně". Odvolal se tak na poučku levicových ekonomů, podle kterých příliš velké rozpočtové škrty a vysoké daně mohou srazit poptávku.
Někdejší eurokomisař Monti při svém nástupu do úřadu zdůraznil, že úsporná opatření jeho vlády budou "sociálně vyvážená" a postihnou všechny vrstvy společnosti, ne pouze středně a nízkopříjmové skupiny obyvatel, jak je tomu v postkomunistických zemích včetně Česka.