Oběti zemětřesení jako lasagne. Časopis Charlie Hebdo pobouřil Italy, chtějí ho stíhat

ČTK Michelle Hansen ČTK, Michelle Hansen
Aktualizováno 12. 9. 2016 22:30
Sociální sítě zaplavují hesla #IononsonoCharlie (Nejsem Charlie) a italská města se vůči karikaturám bouří. Urazili jak oběti a jejich rodiny, tak i italskou mafii. Pokud se stížností situace nevyřeší, italské úřady jsou rozhodnuté podat trestní oznámení.
Následky zemětřesení v italském Amatrice.
Následky zemětřesení v italském Amatrice. | Foto: Reuters

Řím – Italské městečko Amatrice, ve kterém minulý měsíc zemřelo při zemětřesení 230 lidí, chce trestně stíhat francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo, napsala agentura ANSA.

Trestní oznámení chtějí podat kvůli dvěma karikaturám, které časopis otiskl. Na jedné z nich jsou oběti italského zemětřesení srovnávány s těstovinami, na druhé je poznámka o mafii.

"Jde o hrozné, nesmyslné a nemyslitelné hanobení obětí přírodní katastrofy," uvedl prokuratuře provincie Rieti právník radnice městečka Amatrice Mario Cicchetti, který podal stížnost. Ta rozhodne, zda podá obžalobu.

Stížnost, kterou podává, se týká karikatury, na které je nakreslený zakrvácený muž a žena a nad nimi jsou nápisy druhů italských těstovin penne. Vedle nich leží ve vyskládaných troskách zakrvácené oběti, nad nimiž je nápis "Lasagnes".

U obrázku je text: Na 300 osob zemřelo při zemětřesení v Itálii. Zatím se neví, zda zemětřesení předtím, než udeřilo, vykřiklo "Alláh akbar!".

Obrázek vyvolal odsuzující reakce nejen u zastupitelů měst, ale také na sociálních sítích. Objevilo se mezi nimi i heslo #IononsonoCharlie (Nejsem Charlie).

Tato reakce je vlastně parafráze na sdílené heslo "Je suis Charlie" (Jsem Charlie). Lidé tehdy masově vyjadřovali solidaritu prostřednictvím sociálních sítí hned po útoku islámských radikálů na budovu tohoto týdeníku, kdy zabili dvanáct redaktorů.

Ještě ani neuschla barva na první karikatuře a Charlie otiskl karikaturu druhou. Na ní je uprostřed trosek zakrvácený člověk, který křičí: "Není to Charlie Hebdo, kdo staví vaše domy, je to mafie!"

Tento obrázek poukazuje na vyšetřování, v němž policie zjišťuje trestní zodpovědnost za nedodržení stavebních norem v seismicky rizikové oblasti.

Městečko Amatrice zemětřesení postihlo ze všech oblastí nejvíce. Z 296 obětí této katastrofy v centrální Itálii zemřelo 232 lidí právě v Amatrice.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy