Oběti zemětřesení jako lasagne. Časopis Charlie Hebdo pobouřil Italy, chtějí ho stíhat

ČTK Michelle Hansen ČTK, Michelle Hansen
Aktualizováno 12. 9. 2016 22:30
Sociální sítě zaplavují hesla #IononsonoCharlie (Nejsem Charlie) a italská města se vůči karikaturám bouří. Urazili jak oběti a jejich rodiny, tak i italskou mafii. Pokud se stížností situace nevyřeší, italské úřady jsou rozhodnuté podat trestní oznámení.
Následky zemětřesení v italském Amatrice.
Následky zemětřesení v italském Amatrice. | Foto: Reuters

Řím – Italské městečko Amatrice, ve kterém minulý měsíc zemřelo při zemětřesení 230 lidí, chce trestně stíhat francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo, napsala agentura ANSA.

Trestní oznámení chtějí podat kvůli dvěma karikaturám, které časopis otiskl. Na jedné z nich jsou oběti italského zemětřesení srovnávány s těstovinami, na druhé je poznámka o mafii.

"Jde o hrozné, nesmyslné a nemyslitelné hanobení obětí přírodní katastrofy," uvedl prokuratuře provincie Rieti právník radnice městečka Amatrice Mario Cicchetti, který podal stížnost. Ta rozhodne, zda podá obžalobu.

Stížnost, kterou podává, se týká karikatury, na které je nakreslený zakrvácený muž a žena a nad nimi jsou nápisy druhů italských těstovin penne. Vedle nich leží ve vyskládaných troskách zakrvácené oběti, nad nimiž je nápis "Lasagnes".

U obrázku je text: Na 300 osob zemřelo při zemětřesení v Itálii. Zatím se neví, zda zemětřesení předtím, než udeřilo, vykřiklo "Alláh akbar!".

Obrázek vyvolal odsuzující reakce nejen u zastupitelů měst, ale také na sociálních sítích. Objevilo se mezi nimi i heslo #IononsonoCharlie (Nejsem Charlie).

Tato reakce je vlastně parafráze na sdílené heslo "Je suis Charlie" (Jsem Charlie). Lidé tehdy masově vyjadřovali solidaritu prostřednictvím sociálních sítí hned po útoku islámských radikálů na budovu tohoto týdeníku, kdy zabili dvanáct redaktorů.

Ještě ani neuschla barva na první karikatuře a Charlie otiskl karikaturu druhou. Na ní je uprostřed trosek zakrvácený člověk, který křičí: "Není to Charlie Hebdo, kdo staví vaše domy, je to mafie!"

Tento obrázek poukazuje na vyšetřování, v němž policie zjišťuje trestní zodpovědnost za nedodržení stavebních norem v seismicky rizikové oblasti.

Městečko Amatrice zemětřesení postihlo ze všech oblastí nejvíce. Z 296 obětí této katastrofy v centrální Itálii zemřelo 232 lidí právě v Amatrice.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy