V Amatrice pohřbili 37 obětí zemětřesení, premiér Renzi přislíbil městu obnovu

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2016 23:21
Původně se měl hromadný pohřeb uskutečnit v 60 kilometrů vzdáleném městě Rieti, ale kvůli hněvu pozůstalých, kteří hrozili bojkotem obřadu, se na příkaz premiéra Renziho nakonec uskutečnil na předměstí Amatrice.
Vojáci nesou rakev jedné z obětí
Vojáci nesou rakev jedné z obětí | Foto: Reuters

Řím – V italském městě Amatrice se dnes konal státní pohřeb 37 obětí zemětřesení, které minulý týden postihlo střední část země. Obřadu se zúčastnil italský premiér Matteo Renzi, prezident Sergio Mattarella a také rumunský premiér Dacian Ciolos, neboť 11 z 292 obětí zemětřesení byli Rumuni. Předseda italské vlády přislíbil, že zničené město bude obnoveno.

Příbuzní a přátelé se podle agentury Reuters shromáždili kolem rakví, z nichž dvě patřily malým dětem. Obřad se kvůli dešti konal v obřím stanu.

Foto: Reuters

Starosta Amatrice Sergio Pirozzi po pohřbu podle agentury ANSA řekl, že rekonstrukce zničeného města je nutností. "Máme dvě možnosti: nechat se unášet smutkem, nebo reagovat a zasvětit náš čas (obnově)," uvedl a vysloužil si aplaus přítomných. Také Renzi zdůraznil, že Amatrice bude znovu "kousek po kousku" renovováno.

Původně se měl hromadný pohřeb uskutečnit v 60 kilometrů vzdáleném městě Rieti, ale kvůli hněvu pozůstalých, kteří hrozili bojkotem obřadu, se na příkaz premiéra Renziho nakonec uskutečnil na předměstí Amatrice. Právě toto středověké město zemětřesení postihlo nejvíce. Zahynulo zde 231 lidí z nejméně 292. Mnoho ze zdejších obětí ale nebyli místní.

Dnešní obřad byl druhým státním pohřbem obětí zemětřesení, první se konal v sobotu v sousedním regionu Marche.

Rumunský premiér dnes navrhl, aby se v jeho zemi ve čtvrtek na památku rumunských obětí držel státní smutek. Jak Ciolos uvedl, formálně tento požadavek musí ještě představit na zasedání vlády.

Předseda rumunské vlády navštívil oblasti postižené otřesy a v nemocnici se setkal rovněž se čtyřmi zraněnými rumunskými ženami. V oblasti centrální Itálie, kde zemětřesení minulý týden udeřilo, žije osm až deset tisíc Rumunů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy