Italské lodě zachránily téměř 700 uprchlíků z Afriky

ČTK ČTK
12. 4. 2015 20:51
Do Itálie se loni po moři dostalo rekordních více než 170 tisíc imigrantů, kteří prchají před bídou a válkami. Více než 3500 lidí po cestě zahynulo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Řím - Italské lodě zachránily téměř 700 uprchlíků plujících v sedmi přeplněných nafukovacích plavidlech z Libye k italskému pobřeží. Oznámila to dnes agentura Reuters s odvoláním na italskou pobřežní stráž.

Až tisíc běženců bylo ve Středozemním moři zachráněno i v pátek, více než 500 z nich dnes dorazilo do přístavu Porto Empedocle na Sicílii. Podle místních úřadů pocházejí uprchlíci většinou z Eritreje a Somálska. Jsou mezi nimi i desítky žen, některé s dětmi.

Do Itálie se loni po moři dostalo rekordních více než 170 000 imigrantů. O rok dříve to bylo 43 000 lidí. Více než 3500 imigrantů pocházejících zejména z Blízkého východu a Afriky loni cestu za lepším životem v Evropě nepřežilo.

Jen během prvních tří měsíců tohoto roku zemřelo ve Středozemním moři nejméně 480 běženců, uvedla nedávno Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Během stejného období loňského roku to bylo 50 úmrtí.

Podle mezinárodních organizací na ochranu lidských práv za nárůstem úmrtí migrantů částečně stojí italské rozhodnutí ukončit záchrannou operaci Mare Nostrum. Od loňského podzimu ji nahradila evropská mise Triton, která ale nemá takový dosah.

 

Právě se děje

Další zprávy