"Nyní to mohu říct. V naší zemi byl plánován teroristický útok, ale díky bdělosti bezpečnostních služeb se nám ho podařilo zmařit," uvedl dnes italský ministr vnitra Giuseppe Pisanu.
Atentáty měla připravovat skupina tvořená osmi Maročany a jedním Tunisanem, kterou se podařilo dopadnout již v březnu v Maroku.
Důvodem k útoku na kostel v Boloni byl fakt, že je vyzdoben freskou z 15. století, která podle muslimů uráží proroka Mohameda, protože ho zobrazuje, jak je vystaven mukám pekelným.
Vyšetřovatelé zjistili, že teroristé byli napojeni na zakázanou alžírskou militantní islámskou Salafistickou skupinu pro kázání a boj.
Zadržení teroristé již byli postaveni v Maroku před soud, kde byli obviněni, že vytvořili "zločineckou bandu se záměrem páchat teroristické útoky", píše agentura AFP. Mozkem skupiny byl sedmatřicetiletý Tunisan žijící v Miláně.
Terorismus jako předvolební téma
Při vyšetřování, které vedl protiteroristický odbor karabiníků v Lombardii, se zjistilo, že skupina byla napojena kromě salafistů i na Al-Káidu pro Maghrib a že hodlala zaútočit těsně před italskými parlamentními volbami, které jsou plánovány na 9. a 10. dubna.
Na přípravu atentátů přišla italská policie díky zvýšené pohotovosti před volbami. Už v polovině března ministr obrany Antonio Martino v rozhovoru pro tisk nevyloučil právě před nadcházejícími volbami hrozbu útoků.
Poukázal přitom na zkušenost ze Španělska, kde došlo těsně před parlamentními volbami 11. března 2004 rovněž ke krvavým teroristickým atentátům, které si vyžádaly desítky obětí: tyto útoky nás "naučily, že mezinárodní terorismus rád ovlivňuje výsledky hlasování", prohlásil ministr Martino.
Dnešní prohlášení ministra vnitra a člena Berlusconiho strany Forza Italia však spíše než o nebezpečí, které Itálii hrozilo, vypovídá o snaze italské pravice získat před nadcházejícími volbami na svoji stranu dosud nerozhodnuté voliče.
Tři dny před volbami pravicová koalice vedená současným premiérem totiž stále ztrácí na vedoucí levici několik procent.
O útoku se mluvilo již před měsícem
Zprávy o hrozícím nebezpečí se v Itálii objevily v průběhu konání olympijských her.
Italské bezpečnostní složky tehdy přišly s prohlášením, že útok teroristů by měl přijít někdy mezi olympijskými hrami a dubnovými parlamentními volbami.
"Itálie je jedním z nejpravděpodobnějších terčů dalšího útoku islámských radikálů," stálo ve zprávě, kterou italská policie předala parlamentu.
Za hlavní nebezpečí považuje Itálie již několik let sebevražedné útoky členů radikálních islamistických skupin.
Zatímco v roce 2004 italská bezpečnost zaznamenala 247 signálů o hrozícím nebezpečí, v minulém roce tento počet stoupl na 373. Rok letošní by tak měl být kritický.
Poplach se měl týkat všech druhů útoků, nevyjímaje biologické, chemické a jaderné zbraně.