Italové se bouří proti škrtům. Politici šetřit nemusejí

Reuters Reuters
18. 7. 2011 17:17
Itálie musí ušetřit v rozpočtu 48 miliard, hlavní tíhu ponesou občané
Italský premiér a nejbohatší muž v zemi Silvio Berlusconi si nebude muset od úst utrhávat nic.
Italský premiér a nejbohatší muž v zemi Silvio Berlusconi si nebude muset od úst utrhávat nic. | Foto: Reuters

Řím - Italové se bouří proti svým politikům a dožadují se, aby podobně jako oni nesli náklady vládní reformy prosazené s cílem dosáhnout redukci výdajů státního rozpočtu.

Zatímco řadoví občané pocítí plnou tíhu škrtů vyššími daněmi a posunutím hranice odchodu do důchodu, politické elity si v plné míře zachovají svá privilegia.

K těm patří letenky placené daňovými poplatníky, dotované obědy a večeře i služby u kadeřníka, stejně jako armáda osobních řidičů a příslušníků ochranky.

Od chvíle, kdy italský parlament kontrolovaný pravicovým Lidem svobody premiéra Silvia Berlusconiho škrty ve čtvrtek schválil, jsou stránky tisku a internetové blogy na Apeninském poloostrově plny rozhořčených stížností poukazujících na to, jak si žijí politické špičky v zemi.

"Když od občanů požadují, aby si jednu ruku položili na srdce a druhou vložili do kapsy, přičemž sami odmítají snášet oběti, riskují, že způsobí jiskru, která podnítí explozi," napsal v pondělí ve svém úvodníku deník Corriere della Sera.

0,016 procenta

Řadu Italů rozlítil fakt, že zatímco většina ze škrtů ve výši 48 miliard eur dopadne na nízko a středně příjmové vrstvy, politikové přispějí jen 7,7 miliony eur, což odpovídá 0,016 procenta celkové ušetřené sumy.

Podle knihy, kterou nyní uveřejnili dva investigativní novináři, Gian Antonio Stella a Sergio Rizzo, přijdou návštěvy, které italští senátoři pravidelně podnikají u holičů a kadeřníků, státní pokladnu na 133 tisíc eur ročně.

Zatímco řadoví občané si budou muset připlatit za lékařské služby, zdravotní pojištění poslanců parlamentu zůstane nezměněno.

Velkou pozornost vzbudila facebooková stránka označená jako "Tajemství parlamentní kasty", ve které se její autor, někdejší

poradce jednoho z poslanců, rozepisuje o praktikách běžných v poslanecké sněmovně.

Poslanci kupříkladu dostávají až dvacetiprocentní slevu, aby si mohli koupit nové auto, a totéž platí pro placení účtů za soukromé mobilní telefony.

Výzva z Porto Cervo

Na Facebooku se již vytvořilo několik skupin, které volají po tom, aby byly před parlamentem v Římě svolány protestní demonstrace.

Politické a podnikatelské elity v Itálii jsou spokojeny, škrty se jich nijak nedotknou.
Politické a podnikatelské elity v Itálii jsou spokojeny, škrty se jich nijak nedotknou. | Foto: Reuters

"Vláda nemůže požadovat po nízko a středně příjmových vrstvách, aby snášely oběti, zatímco privilegia politických a ekonomických elit zůstávají nedotčena," upozorňuje deník La Repubblica, blízký levicové Demokratické straně.

Pobouření veřejnosti vyvolala na druhé straně výzva předsedy regionální vlády v Lombardii a významného politika Lidu svobody Roberta Formigoniho.

Ten sice ve svém televizním vystoupení hovořil o tom, že by část škrtů měly nést i politické elity, stoupl si přitom ale před eskadru jachet kotvících v sardinském přístavu Porto Cervo, vyhrazeném příslušníkům horních deseti tisíc.

 

Právě se děje

Další zprávy