Itálie pláče pro své oběti, najít živé je už bez šance

Reuters Roman Gazdík, Reuters
10. 4. 2009 13:12
Mši na hromadném pohřbu slouží druhý nejvyšší vatikánský činitel, kardinál Tarcisio Bertone
Bez komentáře.
Bez komentáře. | Foto: Reuters

L´Aquila - Itálie dnes uspořádala velký státní pohřeb obětí zemětřesení ve střední části země, které si vyžádalo nejméně 289 lidských životů.

Premiér Silvio Berlusconi vyhlásil na dnešní den státní smutek. Při ceremoniálu, který začal v městě L´Aquila v deset hodin ráno středoevropského času, bylo pohřbeno 205 lidí.

Mezitím se pomalu blíží ke konci práce záchranářů, kteří již ztrácejí naději, že by v troskách po pěti dnech mohli objevit nějaké živé lidi. "Hledání je téměř u konce," prohlásil mluvčí italského úřadu civilní ochrany Luca Spoletini.

Budeme hledat

Hasiči však slibují hledat tak dlouho, dokud nebudou objeveni všichni pohřešovaní - ať už živí, nebo mrtví. „Dokud víme, že jsou pod sutinami lidé, budeme je prohledávat, i když si budeme jisti, že jsou mrtví. Rodiny potřebují vědět, co se stalo s jejich milovanými," řekl agentuře Reuters jeden ze zasahujících hasičů.

Naděje příbuzných však kalí další a další dotřesy, ke kterým v oblasti dochází. Kdysi krásná renesanční L´Aquila je nyní slovy Berlusconiho „městem duchů".

Premiér zavítal i na pohřeb, který vede druhý nejvyšší vatikánský činitel, kardinál Tarcisio Bertone. Papež slíbil navštívit postižený region Abruzzo v nejbližší době.

"Děkujeme obyvatelům Abruzza za to, s jakou vážností, laskavostí, důstojností a vyrovnaností se k tragédii postavili," řekl Berlusconi. "Dnes uctíme jejich mrtvé, kteří jsou našimi mrtvými."

Zemětřesení si vyžádalo i šest obětí mezi muslimy. Těm se dostane zvláštního obřadu.

Už před zemětřesením bylo Abruzzo chudé
Už před zemětřesením bylo Abruzzo chudé | Foto: Reuters

Zdevastovaný region

Ve stanových městečkách v okolí města nyní bydlí 17 tisíc lidí, další tisíce jsou v hotelích nebo u příbuzných. Škody byly vyčísleny na 3 miliardy eur. Podle ministra průmyslu polovina firem v Abruzzu už nic nevyrábí.

Vláda slíbila postiženým prominout některé daně a poplatky za služby a telefony, banky pravděpodobně pozastaví platby za hypotéky a jiné půjčky.

 

Právě se děje

Další zprávy