Historická perla Itálie je po otřesech obrazem zkázy

Martin Novák Martin Novák
6. 4. 2009 18:22
Silné zemětřesení zničilo město L´Aquila s památkami ze 13.století
Jeden ze zničených kostelů v L´Aquile.
Jeden ze zničených kostelů v L´Aquile. | Foto: Reuters

Řím - Přes sto mrtvých a patnáct stovek zraněných si podle dosavadních informací vyžádalo silné zemětřesení ve střední Itálii s epicentrem necelých 100 kilometrů severovýchodně od Říma.

Za oběť mu padly i četné historické památky. Městečko L´Aquila je na ně mimořádné bohaté. I na italské poměry, vyznačující se obrovským množstvím středověkých architektonických skvostů, které Italům většina zemí může jen závidět.

Ze sedmdesáti tisíc obyvatel města zůstalo bez střechy nad hlavou padesát tisíc. Někteří odešli pryč, jiní spí ve stanech na místním stadionu, kde dostávají i jídlo a další humanitární pomoc.

"Spal jsem, když se vše začalo silně třást. Najednou se mi v pokoji úplně zřítila jedna zeď a pak druhá. Dostal jsem se ven skrz byt sousedů. Ten je také zničený. Měl jsem štěstí, že jsem nebyl zraněn. Teď nevím, co mám dělat. Zda mám zůstat, nebo odejít. Tak čekám," řekl agentuře AFP student Luigi D'Andrea.

Na L´Aquilu udeřilo ničivé zemětřesení potřetí v historii. Poprvé roce 1461, pak znovu v roce 1703.

L´Aquila a okolní kraj Abruzzo, ležící v horách, dnes patří v Itálii k chudším regionům. Zdejší obyvatelé mají v Itálii pověst poměrně konzervativních katolíků, město je sídlem arcibiskupa.

Papež Benedikt XVI. oznámil, že se modlí za všechny oběti zemětřesení i jejich příbuzné.

Italský premiér Silvio Berlusconi při přeletu nad L'Aquilou.
Italský premiér Silvio Berlusconi při přeletu nad L'Aquilou. | Foto: Reuters

Město bylo významné zejména ve 13.století. Dodneška byla cílem řady křesťanských poutníků bazilika Santa Maria di Collemaggio, v níž byl v roce 1294 uveden do čela římskokatolické církve papež Celestýn V.

Část svatostánku s originální růžovo-bílou fasádou se ráno zřítila. K zemi padla také zvonice velké renesanční baziliky San Bernardino. Podle ministerstva kultury je zničen i hrad ze šestnáctého století. Poškozená je i hlavní turistická atrakce L´Aquily. Caracallské lázně, postavené kolem roku 212 našeho letopočtu.

Úřady zcela uzavřeny silnici z Říma pro soukromá vozidla, aby do města mohla být bez obtíží dopravována pomoc.

 

Právě se děje

Další zprávy