Utrpení Italů nekončí. Země se znovu silně třásla

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
9. 4. 2009 14:15
Velikonoce v regionu Abruzzo budou letos mimořádně truchlivé
Ještě před dvěma dny to byla velká klidná obec pod zasněženými horami nedaleko provinční metropole Aquily, dnes to je pole sutin: ulice zmizely a jsou zavaleny tunami cihel a polámaného betonu; ani jediný dům neodolal strašlivému zemětřesení.
Ještě před dvěma dny to byla velká klidná obec pod zasněženými horami nedaleko provinční metropole Aquily, dnes to je pole sutin: ulice zmizely a jsou zavaleny tunami cihel a polámaného betonu; ani jediný dům neodolal strašlivému zemětřesení. | Foto: Reuters

Řím - Ničivé otřesy půdy ve střední Itálii neberou konce. Region Abruzzo dnes nad ránem postihlo další silné zemětřesení. Ve 2:53 ráno.

Podle Amerického ústavu pro geologický průzkum měl jeden z následných otřesů sílu 5,2 stupně Richterovy stupnice. Pociťovali je lidé až v přibližně 100 kilometrů vzdáleném Římě.

Ve městě L´Aquila otřesy znovu poškodily domy, zatím nejsou informace o nových obětech. Velká část obyvatel města přišla v pondělí o střechu nad hlavu a asi 17 tisíc z nich bydlí nyní ve stanovém městečku na fotbalovém stadionu.

"Nemyslím si, že se kdy vrátíme do toho domu, našeho domu. Je plný duchů a strachu," řekl 53letý Claudio Gaudieri, jeden z obyvatel stanového městečka.

Počet obětí se zatím zastavil na čísle 279. Zítra se bude konat oficiální státní pohřeb, bude to také den státního smutku.

Prezident mezi ruinami

Postiženou oblast dnes navštívil italský prezident Giorgio Napolitano, který přijel uctít památku obětí a poděkovat záchranářům za jejich nasazení.

Jak uvádí agentura ANSA, v jednu chvíli se 83letý státník obořil na fotografy, kteří jej mezi ruinami bez ustání stíhali: "Nepřijel jsem sem proto, abyste mě fotili, kliďte se mi z cesty, nechte nás na pokoji!"

Lidi v L´Aquile a jejím okolí čekají truchlivé Velikonoce. Otřesy silně poničily řadu místních kostelů, věřící si proto tyto svátky připomenou alespoň v provizorních kaplích.

Mezi mrtvými je šestnáct dětí, včetně pětiměsíčního kojence. Škody jsou zatím odhadovány na dvě až tři miliardy eur.

 

Právě se děje

Další zprávy