Řím - Jak řekli, tak učinili. Pětice ministrů Lidu svobody (PdL) Silvia Berlusconiho předala předsedovi italské vlády Enriku Lettovi své rezignace.
Politici svůj záměr opustit koaliční vládu oznámili už o víkendu. A agentura Fitch na nejnovější politickou krizi zareagovala hrozbou snížení ratingu. Letta chce ve středu předstoupit před parlament s žádostí o vyslovení důvěry.
Nová politická krize v zemi nastala poté, co byl v srpnu expremiér Berlusconi odsouzen ke čtyřem rokům žaláře za daňové podvody v jeho mediálním impériu Mediaset.
Buď vláda, nebo trojka
Ošemetný rating
Agentura Fitch naposledy snížila úvěrovou známku Itálie počátkem března. Tehdy to bylo o jeden stupeň na BBB-plus a zároveň varovala zemi před dalším zhoršením.
Pád křehkého kabinetu, jenž vznikl po patových únorových volbách, ale vyvolává velké obavy z ekonomických dopadů.
Předák odborového sdružení UIL Luigi Angeletti dokonce prohlásil, že Itálie by kvůli chaosu mohla následovat Řecko a dostat se pod dohled takzvané trojky, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu.
"Alternativou ke skutečné vládě je zvláštní správa vedená trojkou, která bude dělat rozhodnutí, jež neodpovídají zájmům italského lidu," je přesvědčen.
Přijdou dosazení komisaři?
Obdobný názor zastává i šéf podnikatelského svazu Confindustria Giorgio Squinzi. Podle něj hrozí, že v zemi dojde k podobné situaci jako na konci roku 2011, kdy musel premiér Berlusconi rezignovat a vznikl technokratický kabinet Maria Montiho.
Tomu se podařilo zemi dostat z té nejhorší krize pomocí drastických úsporných opatření. Jen díky nim se Řím vyhnul osudu Atén a nebyl nad ním zřízen dohled z Bruselu.
Nyní ale může být podle Squinziho situace ještě horší. "Doufám, že tato nestabilita nepovede k nařízením z Evropy a ke správě komisařů dosazených zvenku," uvedl šéf podnikatelského svazu.