V rozhovoru pro italský deník La Repubblica to naznačil mafiánův někdejší advokát. Vyšetřovatelé a politici jsou ale k této hypotéze velmi skeptičtí.
Provenzano nahradil "kmotra" Riinu
Poznatky, které o Bernardu Provenzanovi shromáždil odbor italské justice pro boj s organizovaným zločinem, naznačují, že tento muž převzal vedení organizace Cosa Nostra v roce 1993, kdy se podařilo v Palermu dopadnout jejího dlouhodobého šéfa Salvatora Riinu.
Úplnou jistotu ale úřady nemají, protože Provenzana, kterému by mělo být kolem sedmdesáti let, už celá léta nikdo neviděl.
"Domnívám se, že Provenzano je už několik let po smrti. Policisté po něm všude pátrají a intenzivně ho hledali dlouhou dobu i předtím, aniž ho objevili. To přece musí něco znamenat, to je jasné," řekl advokát Salvatore Traina.
Traina deníku také řekl, že Provenzanovým advokátem byl od roku 1985, později ho ale úřady nahradily soudně ustavenými právníky. Italské zákony připouštějí, aby obviněná osoba byla souzena i v nepřítomnosti a aby ji zastupoval obhájce.
Itálie smrti bosse nevěří
Palermský prokurátor Maurizio De Lucia ale označil hypotézu o Provenzanově smrti za "velmi nepravděpodobnou". Také předseda parlamentní komise, která se zabývá bojem proti mafii, Roberto Centraro považuje Trainovy výroky za "podivné a nepříliš realistické".
Připomněl informace o cestě, kterou v roce 2003 podnikl Provenzano do Marseille na jihu Francie, aby se na specializované klinice podrobil operaci prostaty.
Že skutečně šlo o tohoto mafiána potvrdily testy DNA provedené později úředně na odebrané tkáni. Další potvrzení, že Provenzano je stále na živu, získala policie loni, když zadržela jeho rukou psané příkazy pobočníkům na Sicílii.
Advokát Traina ale tvrdí, že vychází ze "solidních důkazů", odmítl je však novinám upřesnit. Dodává, že podle něho žil Provenzano celá léta v zahraničí, mimo dosah italské justice, a proto ho nikdo nemohl v Itálii vidět.