Řím - Italská policie a pobřežní stráž preventivně zadržely na příkaz prokurátora loď Iuventus, kterou při záchraně migrantů ve Středozemním moři užívá německá nezisková organizace Jugend Rettet (JR). Organizace čelí podezření z toho, že spolupracovala s převáděči a napomáhá nelegální migraci. Agentura AP napsala, že posádka lodi nabírala migranty přímo z lodí pašeráků lidí u libyjského pobřeží.
Posádce 33 metrů dlouhé lodi Iuventus plující pod holandskou vlajkou bylo přikázáno, aby neopouštěla ostrov Lampedusa mezi africkým pobřežím a italskou Sicílií.
Preventivní zadržení lodi bylo podloženo důkazy, že posádka navázala ve třech případech kontakt s pašeráky - jednou loni v září a dvakrát letos v červnu, uvedl prokurátor Ambrogio Cartosio. "Byli (posádka a pašeráci) spolu v kontaktu, scházeli se, uzavírali mezi sebou dohody," řekl dále prokurátor působící v sicilském městě Trapani.
Organizace JR (Mladí zachránci) se sídlem v Berlíně na svém Twitteru uvedla, že Iuventa "nebyla zkonfiskována". "Naše posádka nebyla zatčena. To, k čemu došlo, je standardní procedura," napsala v tweetu.
Cartosio dále uvedl, že se nejednalo o žádnou koordinovanou, dlouhodobou činnost a posádce lodi z toho neplynul žádný zisk - byla motivována jen záchranou lidských životů.
V pondělí organizace JR nepodepsala kodex regulující činnost nevládních humanitárních organizací při zachraňování migrantů ve Středozemním moři, který vznikl z iniciativy italského ministerstva vnitra. Z devíti organizací podílejících se na záchranných akcích nepodepsaly dokument tři (vedle JR například i Lékaři bez hranic).
Kodex chování o 13 bodech obsahuje řadu opatření. Patří mezi ně například zákaz vplutí záchranářských lodí do libyjských vod či povinnost pro tyto lodě přijímat na palubu členy speciálních bezpečnostních složek pro boj proti obchodu s lidmi.
Organizace, které kodex nepodepsaly, "se automaticky postavily mimo organizovaný záchranný systém ve Středozemním moři se všemi důsledky pro jejich bezpečnost", uvedlo k tomu podle APA v prohlášení italské ministerstvo vnitra.
Italský parlament ve středu schválil vládní návrh na vyslání armádních plavidel do libyjských vod. Vojáci mají podpořit libyjskou pobřežní stráž v boji proti převáděčům migrantů. Italské ministerstvo obrany vzápětí informovalo, že loď Comandante Borsini po obdržení souhlasu vplula do libyjských teritoriálních vod a míří k přístavu v hlavním městě Tripolisu.
Kodex chování i asistenci italských plavidel kritizuje celá řada nevládních organizací, italská nezisková organizace Emergency středeční rozhodnutí italské vlády nazvala "válkou proti migrantům". Podobné stanovisko zaujala i Amnesty International a charitativní organizace Oxfam. Mají za to, že kvůli blokádě pobřeží skončí více běženců v nelidských podmínkách detenčních táborů, popřípadě budou vystaveni násilí a zneužívání ze strany milicí, pašeráků a obchodníků s lidmi i zločineckých gangů.