Damašek - Radikálové z organizace Islámský stát (IS) v syrské Palmýře vyhodili v neděli do povětří 2000 let starý vítězný oblouk z římské éry.
Oznámil to šéf oddělení památek a muzeí v Damašku Maamún Abdalkarím s tím, že šlo o jeden z hlavních částečně zachovaných monumentů starořímského města.
"Jsme svědky katastrofy. Od (květnového) obsazení města (islamisty) je to šok za šokem," řekl zahraničním médiím Abdalkarím.
Džihádisté podle něj chtějí zničit i ostatní památky v Palmýře. Vyzval mezinárodní společenství, aby tomu zabránilo.
Syrští ochránci lidských práv, kteří situaci monitorují z Londýna a získávají informace od svých aktivistů v Sýrii, upřesnili, že sunnitští extremisté z IS zničili oblouk, ale tamní kolonády stále stojí.
"Mezinárodní společenství musí najít způsob, jak zachránit Palmýru. Islámský stát ničí památky už z pomsty, ani ne z ideologických důvodů, protože vítězný oblouk nebyl náboženskou, ale civilní stavbou," citoval web týdeníku Le Nouvel Observateur šéfa starověkých památek v zemi Abdalkaríma.
Radikálové z Islámského státu už v posledních měsících v Palmýře zničili dva antické chrámy. Abdalkarím agentuře Reuters řekl, že zdroje v Palmýře nyní potvrdily také zničení vítězného oblouku, který byl součástí komplexu antických ruin zapsaných na seznam UNESCO.
IS dobyl archeologickou lokalitu s pozůstatky antických chrámů, vítězného oblouku, kolonád se stovkami sloupů a amfiteátru 21. května. Islamisté památky, které označili za svatokrádežné, podminovali. V srpnu zavraždili jednaosmdesátiletého syrského archeologa a dlouholetého kustoda tamních sbírek. Podle médií mu uřízli hlavu.
Radikálové z IS ničí archeologické památky v Sýrii podle OSN systematickým způsobem. Památky starých kultur považují za objekty odporující zásadám islámu. Prodejem cenných uměleckých památek uloupených v Sýrii a Iráku ale také financují své aktivity.
Svaz ochrany syrských památek, který sídlí ve Francii, spočítal, že za syrského konfliktu bylo už na syrských nalezištích zničeno nebo poškozeno více než 900 památek. Podle odborníků pro boj s organizovaným zločinem mnoho artefaktů ukradených v Iráku a Sýrii putuje na asijské trhy, zejména do Číny a Japonska.