Palmýra - Historici i milovníci dní dávno minulých trnou hrůzou.
Radikální organizace Islámský stát (IS) dala jasně najevo, že jí nestačí mařit životy statisíců lidí a ohrožovat budoucnost milionů dalších. Sáhla i na minulost a ničí nebo rozprodává tisíce let dějin regionu.
Její zatím poslední obětí se stal asi 2000 let starý chrám Baal-Shamin stojící v srdci Palmýry. Monument z římského období podle několika svědectví islamisté vyhodili do vzduchu.
Z perleťového lesku slavného syrského města, přezdívaného "Perla pouště", tak po řádění islamistů zřejmě mnoho nezbude.
Pro IS přitom historické artefakty představují značný byznys, do něhož je zapojena i Evropa.
Obchod s historií
Památek se Islámský stát oficiálně zbavuje s odůvodněním, že se neslučují s jejich "správným" výkladem sunnitského islámu a odkazují k falešným modlám a "zvráceným" praktikám.
Zatímco ale ty velké a "neprodejné" monumenty teroristé často s klidem ničí - mnohdy s kladivem v jedné a kamerou v druhé ruce -, řadu drobnějších pamětihodností bez skrupulí zpeněží. Ke koupi jsou i v Evropě. Obchodováním s cennostmi si islamisté ročně přijdou nejméně na desítky milionů dolarů, z nichž posléze financují svůj džihád.
Podle dubnové zprávy o příjmech Islámského státu, vypracované pro americký Kongres, se řada analytiků domnívá, že výdělky z prodeje vyrabovaných archeologických oblastí, muzeí i soukromých sbírek v Sýrii a Iráku představují pro teroristickou organizaci dokonce druhý největší zdroj příjmů.
Irácká vláda letos na jaře například informovala, že islamisté kontrolují zhruba třetinu archeologických nalezišť v zemi.
Největší zdroj výdělku pro IS dlouhodobě představuje - či donedávna představovala - ropa. Zisky z jejího prodeje ale do velké míry utrpěly vzdušnými údery mezinárodní koalice vedené Spojenými státy.
Syrské památky nakoupíte i v Londýně
Ukradené i ze země čerstvě vykopané artefakty islamisté buďto prodávají v sousedních zemích, nebo je pašují právě na starý kontinent. K dohledání jsou například ve Velké Británii.
Server The Guardian v červenci překvapeně informoval, že sehnat v Londýně "krvavé starožitnosti" je neuvěřitelně snadné.
Pátrat po nich vyslal archeologa Marka Altaweela, převlečeného za soukromého sběratele. Tomu trvalo jen pár hodin, než objevil až šestnáct staletí staré sošky a skleněné úlomky, které musely téměř s jistotou pocházet z blízkovýchodních oblastí kontrolovaných radikály z IS.
Nelegální vykopávky a drancování archeologických oblastí jsou zachytitelné i na satelitních mapách a server jejich podobu na snímcích přirovnává k neštovicím.
IS vydělává i na licencích a výběru daní
Objevují se rovněž zprávy, že v okolí řeky Eufrat v Sýrii Islámský stát vydává licence na další nelegální vykopávky. Ve městě Manbidž, které leží asi 30 kilometrů západně od řeky v provincii Aleppo, údajně zřídil i úřad, který na vyrabované starožitností dohlíží. Na místním trhu pak není těžké zapůjčit si potřebné archeologické nástroje - například detektory kovů.
Na rabující týmy IS pro jistotu dohlíží. Peníze ale vydělává i na daních, ať už za vykopávky samotné, nebo za vývoz artefaktů mimo území chalífátu. Daně přitom mohou dosahovat i padesáti procent. Týmům, které artefakty odkrývají, tak z prodeje cenností může zbýt jen několik málo procent.
Starožitnosti se podle zprávy pro Kongres prodávají buďto předem prověřeným dealerům, kteří transakci dokončí (například v amerických dolarech), nebo přímo kupcům, ze kterých jim plyne větší zisk.
Podle hrubého odhadu Washingtonu loni nelegální obchod přesáhl hranici 100 milionů dolarů za rok. Řada zpráv ale naznačuje, že jej neovládá jen IS, ale podílejí se na něm i další ozbrojené skupiny, a dokonce i syrská vláda.