Islamisté vyhodili do vzduchu starověký chrám v Palmýře

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2015 9:51
Zdroje se opírají o svědectví lidí, kteří zůstali v Palmýře. Podle nich islamisté zničili i část slavné antické kolonády.
Palmýra.
Palmýra. | Foto: ČTK

Bejrút - Nejhorší obavy archeologů se naplnily. Radikálové z hnutí Islámský stát zničili chrám Baal-Shamin, jednu z nejcennějších památek z komplexu antických ruin středosyrského města Palmýra.

Podle agentury AP to v neděli sdělili aktivisté syrské opozice. Ředitel syrských antických sbírek Maamoun Abdulkarim informaci potvrdil.

Teroristé použili velké množství výbušniny.

Už v červnu přitom nechal IS v Palmýře odpálit jiné dva antické chrámy, které označil za pohanské. Zničení Baal-Shamiu je ale prvním případem, kdy islamisté zničili tak monumentální upomínku na římské období.

"Opakovaně jsme říkali, že další fází bude terorizování lidí. A až budou mít (teroristé z IS – pozn. red.) čas, začnou ničit chrámy," zopakoval Abdulkarim pro agenturu Reuters. "Vidím, jak ničí Palmýru přímo před mýma očima," doplnil.

Zbořená kolonáda

Údaje o tom, kdy přesně ke zničení unikátní - asi 2000 let staré stavby - došlo, se různí.

Podle syrské organizace ochránců lidských práv SOHR, která sídlí v londýnském exilu, vyhodili islamisté chrám do vzduchu už před měsícem. Podle jiných - včetně Abdulkarima - byl chrám zbořen v neděli. Oba zdroje se opírají o svědectví lidí, kteří zůstali v Palmýře.

IS "dnes pod chrám Baal-Shamin umístil množství výbušnin a pak je odpálil. Chrám to výrazně poškodilo," uvedl v neděli Abdulkarim pro AFP. Zničena podle něj byla vnitřní část chrámu, zhroutily se i okolní sloupy. Islamisté tak údajně zničili i část slavné antické kolonády.

Památka z římské éry byla postavena asi před 2000 lety, zasvěcena byla fénickému bohu bouře a deště, uvedl server BBC. Okolo roku 130 našeho letopočtu ho nechal rozšířit římský císař Hadrián, doplnila AFP.

Vražda před muzeem

Chrám byl poškozen již v minulosti při střetech mezi vládními vojsky a opozicí. Jeho poškození před dvěma lety dovedlo organizaci UNESCO k zařazení Palmýry  - zvané "Perla pouště" - na seznam ohrožených památek.

Syrské úřady nechaly z města, ještě před tím, než jej zabrali islamisté, odvést stovky antických soch, aby je uchránili od zkázy.

Islamisté dobyli Palmýru v květnu a oblast, kde se nacházejí antické památky, poté zaminovali. Ve čtvrtek radikálové zavraždili na náměstí před muzeem jednaosmdesátiletého syrského archeologa a dlouholetého kustoda sbírek antické Palmýry.

Palmýra leží na okraji pouště přiléhající na východě k irácké provincii Anbár, která je v rukou IS. Její výhodnou polohu už ve starověku využívaly karavany se zbožím.

Stavby staré 2000 let včetně pozůstatků antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru se nacházejí na jihozápadě města.

Padl i klášter Mar Elian

V pátek příslušníci IS zničili za pomocí buldozerů křesťanský klášter Mar Elian ve městě Karajtín v provincii Homs, který byl založen před více než 1500 lety. "Myslím, že se obáváme o téměř všechny památky v Sýrii. Nic není v bezpečí," řekla k tomu AP generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová.

Islámský stát na kulturu a historické dědictví podle ní hledí přesně opačně než její organizace.

Islamisté také vydrancovali Mari, někdejší starověké sumerské město v Sýrii. V nedávné době také likvidovali památky v severoiráckých městech Mosulu a Nimrúdu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Löw se rozloučí s německou reprezentací už po Euru

Trenér Joachim Löw po letním mistrovství Evropy skončí u německé fotbalové reprezentace, s kterou v roce 2014 získal titul na světovém šampionátu. O jeho chystaném odchodu dnes informoval německý svaz, s kterým měl jednašedesátiletý kouč smlouvu až do mistrovství světa v Kataru v příštím roce. Požádal však o její předčasné ukončení.

"Rozhodl jsem se k tomuto kroku zcela uváženě, plný pýchy a ohromné vděčnosti, zároveň mám ale pořád obrovskou motivaci před nadcházejícím Eurem," uvedl Löw v prohlášení.

Další zprávy