Plížili se tunely, boj trval dva dny. Vůdce IS se pokusili zabít jeho vlastní muži

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 2. 2019 7:51
Bitva trvala dva dny. Skupina bojovníků takzvaného Islámského státu (IS) se pokusila svrhnout vlastního lídra, prvního chalífu Abú Bakr al-Bagdádího. Spiknutí ale dopadlo pro rebely tragicky. Později se ukázalo, že nejvyšší muž IS je navzdory spekulacím stále naživu.
Bagdádí je od roku 2014 nejvyšším chalífou takzvaného Islámského státu. V posledních měsících se pravidelně objevují zprávy o jeho úmrtí. Zřejmě je ale stále naživu.
Bagdádí je od roku 2014 nejvyšším chalífou takzvaného Islámského státu. V posledních měsících se pravidelně objevují zprávy o jeho úmrtí. Zřejmě je ale stále naživu. | Foto: Zahraničí

"Byl to velmi ostrý boj. Měli vybudované tunely mezi domy. Mnoho lidí zemřelo," popsal v unikátním svědectví britskému listu The Guardian očitý svědek, třiapadesátiletý Jumah Hamdi Hamdan. "Byli to především Tunisané," dodal. 

Proti nejmocnějšímu muži v IS se vzbouřila skupina bojovníků, kteří se do organizace nechali naverbovat ze zahraničí. Neuspěli. Na vůdce rebelů, kterému se podařilo uprchnout, je vypsána odměna. Ostatní byli nejspíš popraveni.

O život Bagdádího s nimi bojovala jeho osobní stráž. Ta, která ho poslední půlrok před pokusem o puč nenápadně doprovázela na každém kroku v malé syrské vesnici nedaleko iráckých hranic, kde se vůdce IS ukrýval. Bagdádí se podle Hamdana snažil být nenápadný. "Nepohyboval se po městě se svými bodyguardy, ale my jsme věděli, že jsou opodál. Jezdil ve svém starém červeném Opelu," popsal.

Informace o neúspěšném pokusu o svržení Bagdádího se poprvé v médiích objevily před několika dny. Teď ale vyšlo najevo, že celá akce proběhla už v září. "Viděl jsem ho na vlastní oči. Bezvěrci se ho pokusili zajmout," vyprávěl britským novinářům Hamdan, kterého později evakuovali z malé vesnice nedaleko iráckých hranic, poslední syrské bašty islamistů.

Bagdádí pak podle něj utekl do vedlejší vesnice Baghúz, odkud letos v lednu zřejmě unikl do pouště, kde se skrývá. Jde o poslední bezpečné místo. Takzvaný chalífát, který v roce 2014 vyhlásil , se všude okolo pomalu hroutí.

V Baghúzu proti němu bojují Syrské demokratické síly (SDF) složené z kurdských vojáků. Ti potvrdili, že ve skupině pučistů byli loni v září i bojovníci z Maroka a Alžírska. "Byl to opravdu tvrdý boj," potvrdil Adnan Afrini, jeden z velitelů SDF. "Začalo to v polovině září a byl to skutečně vážný pokus ho zabít nebo alespoň zajmout. Myslím si, že teď ve městě není."

Několikrát zabitý vůdce Islámského státu

O tom, zda Bagdádí žije, se poslední dva roky často spekuluje. Loni v létě se objevila zvuková nahrávka jeho projevu k bojovníkům IS. O několik měsíců dříve ale Iráčané tvrdili, že se blíží k jeho úkrytu na severozápadě Iráku a že jeho lapení je jen otázkou dnů.

Rok předtím zase tvrdili Rusové, že Bagdádí zemřel při náletu jejich letounů. Teď je zřejmé, že minimálně loni na podzim byl stále naživu. A nachází se v Sýrii.

Už loni touhle dobou se psalo o tom, že nejvlivnější muž samozvaného chalífátu, který se v době své největší slávy rozpínal na rozsáhlém územ Iráku a Sýrie a který podporuje teroristický boj radikálních islamistů i v okolních muslimských zemích, je na konci sil.

Irácká armáda porazila Islámský stát na konci roku 2017. Klíčovým zlomem bylo dobytí Mosulu, největšího města v Iráku, které islamisté drželi do předminulého léta. Od té doby teroristická organizace slábne, rozpadá se a poslední državy má na malém území v Sýrii. Tam se zřejmě Bagdádí teď ukrývá a bojuje o vlastní přežití.

Poslední boje v Sýrii

Islamisté ovládali před čtyřmi lety území, na kterém žilo na deset milionů obyvatel. Loni ale přišli o všechna velká města. Ze syrských vesnic u hranic s Irákem, o které teď bojuje posledních pár stovek džihádistů, prchají poslední civilisté.

Kurdské síly na začátku února slibovaly, že dobytí posledních držav je otázkou několika dní. Islamisté se ale nevzdávají.

Syrské demokratické síly postupují v Baghúzu pomalu. "(Bojovníci IS) jsou velmi oddaní a nemají v plánu odejít," nechal se o víkendu slyšet velitel SDF Adnan Afrini. "Přes den jsme dobyli dva domy a v noci nám je zase vzali zpátky," popsal, jak Kurdové postupují krůček po krůčku.

Dobytí posledních islamistických držav teď kurdské síly odhadují na týdny.

Video: Symbolem porážky Islámského státu v Iráku a jeho oslabení se stalo dobytí Mosulu. Pomalu se do něj vrací život

Mosul zeje prázdnotou. Centrum je vybombardované, vzduchem se line zápach mrtvol | Video: Simona Fendrychová
 

Právě se děje

Další zprávy