Dajr az-Zaur - Snímky kurdských dívek, které na severovýchodě Sýrie bojují po boku svých mužských protějšků proti tzv. Islámskému státu (IS), obletěly před časem celý svět.
Teď sami islamisté zveřejnili propagandistické video, na kterém jsou u syrského města Dajr az-Zaur "jejich" ženy v černých burkách pálící ze samopalů. Záběry převzala agentura Al-Masdar News, stranící syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.
Zatímco ale v rámci kurdského klanového uspořádání jsou ženy rovnoprávné s muži a zapojení Ženských ochranných sborů (YPS) do bojů s radikály bylo výrazem svobodné vůle, v případě Islámského státu je vše jinak.
Ten až dosud roli žen omezoval pouze na záležitosti spojené s chodem muslimské domácnosti a odmítal, aby se ukazovaly se zbraní v ruce. Změna názoru islamistů podle expertů mimo jiné ukazuje, v jak zoufalé situaci se ocitli.
Musí počítat s každým
Teroristická organizace Islámský stát nyní v Sýrii kontroluje jen úzký pás území o rozloze několika desítek kilometrů čtverečních v údolí Eufratu a při hranicích s Irákem. Drtivá většina jejích bojovníků je mrtvá nebo na útěku, a ženy tak posílá do bojových linií čistě z nouze.
Podle amerických zdrojů bojuje na straně Islámského státu v Sýrii už jen kolem tisícovky džihádistů.
Isis propaganda video shows women fighting for the first time https://t.co/dx2pcLQFv3
— The Independent (@Independent) February 8, 2018
"Tenčící se početní stavy IS znamenají, že islamisté musejí nyní počítat s každým jedincem," řekla britskému deníku The Independent Nikita Maliková ze Střediska pro reakci na radikalizaci a terorismus při londýnské Společnosti Henryho Jacksona.
O možnosti zapojit ženy do bojů promluvil Islámský stát poprvé loni v říjnu. Tehdy se jeho představitelé odvolávali na Nusajbáh bint Káb, která měla v roce 625 v bitvě u hory Uhudu na straně jednotek proroka Mohameda pozvednout jako první muslimská žena meč proti nepříteli.
"Pro muslimské ženy se dnes stalo nezbytným, aby splnily svou povinnost na všech frontách a podpořily mudžahedíny v jejich boji," stálo tehdy v arabsky psaném zpravodaji IS. "Ženy by se měly připravit, že budou hájit svou víru tím, že se obětují pro Alláha."
Jsme ženy s duší muže
Podle britských médií ale zatím nemůže být řeč o nějak masivním nasazení žen v řadách Islámského státu. Na propagandistickém videu je vidět akorát pětice žen, jak odjíždí do bojů na plošině pick-upu a pak na frontové linii střílí ze samopalů.
Minulý týden nicméně dvě muslimské ženy zveřejnily svůj otevřený dopis adresovaný vůdci Islámského státu Abú Bakr Bagdádímu. V něm se domáhají, aby mohly být nasazeny do bojů.
"Neříkejte nám: Jste ženy. To my víme. Jsme ženy s duší muže," uvedly ve svém psaní Umm Abdulláh a Umm Abdul Rahmánovy s tím, že chtějí zemřít jako mučednice.
Islámský stát už v minulosti použil v ojedinělých případech ženy, ale také malé děti jako sebevražedné atentátníky.
Před časem navíc IS zveřejnil fotografie britských džihádistek Chadíji Dareové a Sally-Anne Jonesové s kalašnikovy a kušemi. Není však známo, že by se zapojily do bojů.
A Tashfeen Malikovou, která v roce 2015 povraždila se svým muslimským manželem v ústavu pro duševně choré v kalifornském San Bernardinu 14 lidí, Islámský stát neoznačil za "bojovníka za víru", jako to radikálové učinili po předloňských teroristických útocích v Paříži či Berlíně.