Islámský stát pustil na svobodu 49 tureckých rukojmích

ČTK ČTK
20. 9. 2014 9:36
Podle nejmenovaných bezpečnostních zdrojů byli turečtí zajatci propuštěni na syrské straně hranice s Tureckem, kam byli přivezeni z bašty radikálů z Islámského státu.
Sýrie - ozbrojenci Islámskému státu a místní lidí ve městě Rakka
Sýrie - ozbrojenci Islámskému státu a místní lidí ve městě Rakka | Foto: Reuters

Ankara - Všech 49 tureckých rukojmích, diplomatů a zaměstnanců tureckého konzulátu v severoiráckém Mosulu, které zajali na počátku června radikálové z Islámského státu (IS), je opět na svobodě.

Oznámil to turecký premiér Ahmet Davutoglu. Okolnosti propuštění skupiny tureckých zajatců nejsou známy, v prohlášení prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se mluví o tajné záchranné operaci.

Skupina propuštěných pracovníků tureckého konzulátu dorazila v sobotu v časných ranních hodinách autobusy do jihotureckého města Sanliurfa. Na tamním letišti se má setkat s premiérem Davutogluem, který se vrací z oficiální návštěvy v Ázerbájdžánu, a společně odletět do Ankary.

Tajná noční operace

Prezident Erdogan v prohlášení poděkoval právě premiérovi a jeho kolegům za důkladně naplánovanou, pečlivě promyšlenou a tajně provedenou noční operaci. Davutoglu novinářům v Ázerbájdžánu odmítl prozradit podrobnosti o okolnostech propuštění tureckých občanů.

"Tuto práci odvedla (turecká zpravodajská služba) MIT veskrze svými vlastními metodami. Její snahy se v minulých dnech zintenzívnily," řekl jen v prohlášení odvysílaném tureckou státní televizí TRT.

Podle nejmenovaných bezpečnostních zdrojů, citovaných agenturou Reuters, byli turečtí zajatci propuštěni na syrské straně hranice s Tureckem, kam byli přivezeni z bašty radikálů z Islámského státu (IS), města Rakka. Turecká NTV uvedla bez uvedení zdrojů, že turecká strana nezaplatila za rukojmí výkupné.

Zatčeno bylo i několik dětí

Islamisté zajali 49 pracovníků tureckého konzulátu, včetně generálního konzula, příslušníků vojenských speciálních jednotek a několika dětí, při bleskovém obsazení Mosulu 11. června. Už na počátku července propustili radikálové z Islámského státu 32 tureckých řidičů, které zajali 9. června na severu Iráku.

Zajetí tureckých občanů v násilím zmítaném Iráku vyvolalo kritiku vlády tehdejšího premiéra a nynějšího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Veřejnost žádala vysvětlení, proč kabinet nebezpečí neodhadl dříve a obyvatele včas nevaroval a neevakuoval. V současnosti Turecko nedoporučuje svým občanům do Iráku cestovat. Uzavřelo také další svůj konzulát v jihoirácké Basře.

Turecko přitom ostře odmítlo návrh radikálů z IS, kteří ovládají severovýchodní Sýrii a severozápadní Irák, aby jim předalo kontrolu nad hrobem turecké historické osobnosti, šáha Sulajmána, který je v Sýrii. Výměnou za to extremisté nabídli propuštění rukojmích.

Hrob dědečka zakladatele Osmanské říše Osmana leží v oblasti severosyrského Halabu a je od odtržení Sýrie od tureckého území v roce 1921 na základě diplomatické dohody nadále tureckým výsostným územím. Ankara tam udržuje vojenskou posádku a místo zůstalo ušetřeno bojů v nynější syrské občanské válce.

 

Právě se děje

Další zprávy