Na útěku před Islámským státem a peklem, které začne. Lidé z Fallúdže se ukrývají v bažině

Martin Novák Martin Novák
6. 6. 2016 16:00
Obyvatelé města se v předtuše těžkých bojů snaží dostat z Fallúdže, bojovníci Islámského státu se je však pokoušejí zadržet. Ze severu a západu čelí IS ofenzívě také v Rakce v Sýrii. Džihádisté intenzivněji než dříve "odhalují" a popravují špiony ve vlastních řadách.
Boje kolem Fallúdže
Boje kolem Fallúdže | Foto: Aktuálně.cz, Reuters

Bagdád/Damašek – Obyvatelé Fallúdže se zoufale snaží uniknout z města, které stále drží Islámský stát, ale je v obležení iráckou armádou.

Norská rada pro uprchlíky (NRC), která v Iráku koordinuje pomoc pro běžence, uvádí, že po lidech střílí bojovníci Islámského státu, skrývají se ve svých domech nebo utíkají nebezpečnou cestou přes řeku Eufrat a bažiny.

"Až padesát tisíc civilistů je uvězněno ve městě ve chvíli, kdy se irácké síly přibližují k centru. Mnoho z těch, kteří se pokusí utéct, jsou terčem střelby," řekl televizi CNN Nasr Mufláhí, šéf irácké sekce Norské rady pro uprchlíky.

Jeden z Fallúdžanů, který se dostal ven, uvedl, že bojovníci Islámského státu chtějí po lidech, aby se přesunuli do centra, a říkají to prý jako rozkaz.

"Pokud neuposlechnete, zastřelí vás na místě," uvedl muž, který bydlel ve Fallúdži na předměstí Karma.

Televize přinesla i svědectví dalších lidí. Čtyři dny se skrývali v bažinách a jedli jen datle, než se jim podařilo dostat do bezpečí.

Ti, kteří uprchli, se soustřeďují v táboře pro dočasné přesídlence v Abú Ghrajb u Bagdádu. Místě, kde stojí známá věznice. Tvrdí ale, že nemají dost jídla a pití.

OSN s odvoláním na své zdroje rovněž uvádí, že muži a chlapci, kteří odmítnou bojovat za IS, jsou zastřeleni.

Irácká armáda zatím obsadila jen jižní části Fallúdže. Podle svědků je mnoho budov zničeno nebo vážně poškozeno.

Opakuje se tak situace z předchozích měst, kdy dobytí zpět z rukou Islámského státu znamenalo devastaci infrastruktury.

Iráckým silám se ale podařilo obsadit strategicky položenou vesnici Saklávíja, která leží deset kilometrů severozápadně od Fallúdže.

 Americké letouny o víkendu bombardovaly tunely a bunkry Islámského státu ve městě a zaútočili i na čluny na Eufratu, na kterých údajně pluli džihádisté.

IS nyní čelí ofenzívě celkem na čtyřech frontách. Kromě irácké armády útočí syrské vládní vojsko západně od města Rakká v Sýrii.

Syrští vojáci postupují znovu za podpory ruského letectva, při tvrdých bojích v sobotu přišlo podle Syrské observatoře pro lidská práva o život šestadvacet členů Islámského státu a devět vojáků.

K Rakce se také blíží ze severu jednotky Syrských demokratických sil, tvořené hlavně Kurdy a syrskými Araby, kteří nepodporují ani režim Bašára Asada, ani islamisty. Tuto ofenzívu leteckými údery podporují Američané.

Další jednotky Syrských demokratických sil útočí na město Minbídž východně od Aleppa. Podle OSN z tohoto místa prchají tisíce lidí, ale Islámský stát ho stále kontroluje.

Agentura Reuters uvedla, že příslušníci Syrských demokratických sil stojí šest kilometrů před Minbídžem a o víkendu obě strany utrpěly velké ztráty.

Do Minbídže se stáhlo mnoho zahraničních bojovníků IS, včetně Evropanů. Svědkové dokonce nedávno uvedli, že hlavním jazykem, který je slyšet na ulicích, je spíše angličtina než arabština.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) rovněž uvedla, že vedení Islámského státu zintenzivnilo odhalování skutečných či domnělých špionů, kteří informují nepřítele o situaci uvnitř organizace a o pohybu velitelů.

"Během šesti dnů zahynulo při čistce jedenadvacet členů Islámského státu, podezřelých ze špionáže," uvedl mluvčí SOHR Sámí Abdrarrahmán, který monitoruje situaci v Sýrii prostřednictvím kontaktů přímo na místech bojů.

 

Právě se děje

Další zprávy