Islamisté zaútočili na policejní konvoj v Egyptě, 18 policistů zemřelo

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 9. 2017 21:26
Egypt v pondělí zažil jeden z nejtragičtějších útoků na bezpečnostní složky za poslední měsíce. O život přišlo osmnáct policistů, dalších sedm lidí se zranilo. K útoku na konvoj se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Aríš - Při útoku na policejní konvoj na severu Sinajského poloostrova přišlo v pondělí o život 18 egyptských policistů a dalších sedm osob bylo zraněno. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Jde o jeden z nejtragičtějších letošních útoků na egyptské bezpečnostní složky na Sinaji, informovala s odkazem na místní bezpečnostní zdroje agentura AP.

Radikálové z IS na silnici asi 30 kilometrů na západ od severosinajského města Aríš umístili několik náloží. Jejich exploze zasáhly čtyři obrněná policejní vozidla a další vůz bezpečnostních složek. Ozbrojenci pak začali na policejní konvoj střílet ze samopalů. Agentuře AP to sdělili příslušníci egyptských bezpečnostních složek, kteří si nepřáli být jmenováni, jelikož neměli povolení hovořit s novináři.

K útoku se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásil Islámský stát.

Egyptské ministerstvo vnitra následně útok na policejní konvoj potvrdilo, neupřesnilo ale bilanci mrtvých. Vláda v prohlášení uvedla, že je odhodlaná dále bojovat proti radikálům.

Útok odsoudilo americké ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Heather Nauertová prohlásila, že "Spojené státy budou nadále stát při Egyptě v jeho boji proti teroristické hrozbě".

Zřejmě jde o nejtragičtější útok na egyptské bezpečnostní složky na Sinaji od července, kdy při atentátu radikálů u hraničního přechodu mezi Egyptem a Pásmem Gazy zahynulo 23 vojáků. Tento útok si vyžádal nejvíce obětí na životech za poslední dva roky.

Islamisté, jejichž cílem je svržení vlády prezidenta Abdal Fattáha Sísího, znásobili útoky na Sinajském poloostrově v roce 2013 po svržení tehdejšího prezidenta Muhammada Mursího. Ten byl do funkce zvolen jako reprezentant islamistického Muslimského bratrstva. Armáda po Mursího svržení tuto organizaci zařadila mezi teroristické skupiny.

Egyptské úřady přičítají odpovědnost za zabití stovek policistů a vojáků na Sinajském poloostrově teroristické organizaci Sinajská provincie, jejíž členové v listopadu 2014 přísahali věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu.

V neděli egyptská policie při razii ve dvou bytech v Káhiře zabila deset radikálů. Podle egyptského ministerstva vnitra šlo o teroristy ze severu Sinaje, kteří plánovali útoky v Káhiře a Gíze.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy