Další útok na Sinaji. Bomba u silnice zabila dva policisty, dalších devět zranila

ČTK ČTK
9. 7. 2017 10:46
Bomba nastražená u silnice na severu Sinajského poloostrova zabila v sobotu pozdě večer dva egyptské policisty, dalších devět zranila. S odvoláním na ministerstvo vnitra o tom v neděli informovala agentura AP. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, v pátek ale islamisté v oblasti zavraždili nejméně 23 vojáků. Výbuch zasáhl policejní hlídku v pobřežním městě Aríš, které leží na samém severu Sinaje poblíž hranic s palestinským Pásmem Gazy. K pátečnímu sebevražednému útoku na kontrolní stanoviště armády na severu Sinaje se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Ta v posledních měsících ztratila značná území v Sýrii a v Iráku, její odnože ale bojují kromě Egypta i v Libyi a Jemenu.
Egyptští vojáci na pohřbu svého kolegy po bombovém útoku na Sinaji.
Egyptští vojáci na pohřbu svého kolegy po bombovém útoku na Sinaji. | Foto: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy