Islamisté vypsali odměnu na hlavu švédského kreslíře

pav, Reuters
15. 9. 2007 19:00
Karikaturista měl svými ilustracemi zneuctít islám

Dubaj - Šéf radikální islamistické skupiny působící v Iráku slíbil vyplatit odměnu ve výši sto tisíc dolarů tomu, kdo zavraždí švédského karikaturistu, který vyobrazil proroka Muhammada.

Kromě toho pohrozil útoky na velké švédské společnosti, pokud se vláda ve Stockholmu za zveřejnění kresby ve švédském listu neomluví.

ČTĚTE VÍCE: Muslimové se bouří. Hrozí nový střet kvůli karikaturám

Jak informuje agentura Reuters, Abú Umar al-Bagdádí, vůdce samozvaného Islámského státu v Iráku, ve svém vzkazu umístěném na internetové stránky využívané islamisty dále nabídl 50 tisíc dolarů za vraždu šéfredaktora listu Nerikes Allemanda, který v srpnu dotyčnou kresbu zveřejnil.

"Zaříznout jako jehně"

Prorok Muhammad je na ní vyobrazen s tělem psa, což je pro muslimy dvojnásob urážlivé. Její autor, Lars Vilks, předtím neúspěšně oslovil několik švédských galerií s žádostí, aby sérii kreseb vystavily.

Internetové stránky švédského deníku Nerikes Allehanda informují o tom, že islamisté vypsali odměnu na hlavu šéfredaktora listu
Internetové stránky švédského deníku Nerikes Allehanda informují o tom, že islamisté vypsali odměnu na hlavu šéfredaktora listu | Foto: Aktuálně.cz

"Vyzýváme k prolití krve toho, kdo si dovolil urazit našeho Proroka a oznamujeme za tím účelem v tomto velkolepém měsíci (Ramadánu) vypsání odměny sto tisíc dolarů pro tu osobu, která bezbožného zločince zabije," uvádí se v půlhodinovém vzkazu. "Odměna bude zvýšena na 150 tisíc, pokud ho zařízne jako jehně."

Al-Baghdádí také uvedl, že pokud se Švédsko za urážku islámu neomluví, může očekávat útoky na své velké společnosti, jako jsou Ericsson, Volvo či Ikea.

Karikaturista Vilks agentuře Reuters řekl, že výhrůžky příliš vážně nebere: "Tihle lidé reprezentují jen velice malou skupinu muslimů, i když dělají hodně kraválu," řekl v telefonickém rozhovoru a znovu obhajoval své právo na svobodu uměleckého projevu.

"Je naprosto zásadní, abychom se na Západě směli umělecky vyjadřovat, a to bez jakýchkoli výjimek. Nevedly mě k tomu žádné pochybné motivy, žádný rasismus či něco podobného. Mělo jít jen o velice skromnou lokální výstavu. Situace se ale postupně poněkud vyhrotila."

Reakce ve Švédsku

Švédská policie už výhrůžky začala vyšetřovat. Vilksovi ale zatím žádnou zvláštní ochranu nepřidělila, je s ním ale průběžně v kontaktu.

Deník Nerikes Allemanda zveřejnil kresbu minulý měsíc jako gesto podpory svobodě projevu. Několik muslimských zemí proti tomu vyjádřilo formální protest, jako první si postěžoval Írán, který si  předvolal švédského chargé d'affaires v Teheránu na kobereček.

Švédská muslimská rada, jedna z největších islámských organizací ve Švédsku, ale dnešní al-Bagdádího hrozby odmítla. Ve svém prohlášení odsoudila jakékoli přímé hrozby adresované jednotlivcům či švédským institucím.

Loni vypukly na různých místech světa násilné protesty muslimů proti zveřejnění karikatur proroka Muhammada v dánském listu Jyllands-Posten a několika dalších evropských novinách, které je přetiskly na znamení solidarity.

Ve snaze předejít podobnému vyhrocení situace se minulý týden švédský premiér Fredrik Reinfeldt sešel ve Stockholmu s velvyslanci 22 islámských zemí. Vyjádřil jim lítost nad tím, pokud se kresba někoho dotkla, vysvětil  však, že podle švédských zákonů nepřísluší politikům, aby svobodný tisk jakkoli trestali.

 

Právě se děje

Další zprávy