Irsko se drápe z recese, ale majitelé nemovitostí zuří

Martin Novák Martin Novák
14. 12. 2012 15:09
Vláda se snaží dostat rozpočtový deficit pod 3 procenta v roce 2015
Protest proti škrtům před irským parlamentem.
Protest proti škrtům před irským parlamentem. | Foto: Reuters

Dublin - Irsko je na seznamu ekonomicky nemocných a nakažených členů eurozóny už od roku 2008, kdy na podzim začala globální finanční krize a země se stala jednou z jejích prvních obětí.

Keltský tygr, který v devadesátých letech vykazoval trvalý hospodářský růst a byl dáván za příklad jiným ekonomikám, poněkud zatáhl drápy.

Vláda v Dublinu přikročila k tvrdým úsporným opatřením, zvyšování daní a dohodla se s EU a Mezinárodním měnovým fondem na záchranném balíku ve výši 85 miliard eur.

Ačkoliv šetření zdaleka nekončí, jsou zde první signály, že Irsko se dostává z nejhoršího. Příští rok odhaduje Evropská komise růst přes 1,5 procenta a na další rok už přes dvě procenta.

Irové se tak dostávají z recese. "Jsou tu jasné známky toho, že země se dostává z nejhorší krize a že úsilí irského lidu vede navzdory strádání k úspěchu," prohlásil v parlamentu ministr financí Michael Noonan.

Irský ministr financí Michael Noonan.
Irský ministr financí Michael Noonan. | Foto: Reuters

Ne každý Ir ale zřejmě bude sdílet jeho přesvědčení. Nová opatření se dotknou například důchodců s vyšší penzí, kteří budou více odvádět na pojištění. Zvednou se také daně pro majitele realit a nemovitostí.

Majitelé teď budou muset ročně zaplatit daň ve výši 0,18 procent z hodnoty jejich nemovitostí. Toto nařízení nahrazuje jarní zákon, který vlastníkům určoval roční daň sto eur.

Už tehdy na jaře statisíce Irů vlastnících nemovitosti odmítly nově zavedenou daň platit. Nový zákon ale znamená, že pro řadu z nich tato daň výrazně vzroste.

"Jsou to daně, které rozdělují Irsko. Zejména postihují majitele v Dublinu a velkých městech. Ale tisíce lidí prostě nebudou schopny to zaplatit," řekl agentuře Reuters stínový ministr financí Michael McGrath.

Jeden z vlastníků vládu v rozhovoru pro Reuters kritizoval, že za čtyři roky finančních problémů "ji pořád nenapadlo nic lepšího, než jen vysávat peníze z lidí, kteří mají domy a byty."

Rozpočtový deficit Irska bude letos činit 8,2 procenta, ale v roce 2015 už by se Irové měli vejít pod EU stanovenou hranici tří procent.

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v listopadu zvýšila výhled ratingu Irska z negativního na stabilní.

V roce 2010 bylo Irsko po Řecku druhou zemí eurozóny, která musela požádat o pomoc. Je na tom sice lépe než Řecko, ale dluh ve výši 118 procent HDP pořád patří k nejvyšším v Evropské unii. Pohybuje se zhruba na úrovni Itálie (125 procent), řecké zadlužení činí necelých 190 procent HDP.

 

Právě se děje

Další zprávy