Íránským prezidentem bude proreformní duchovní Rúhání

ČTK ČTK
15. 6. 2013 21:15
Rúhání obdržel těsnou nadpoloviční většinu, má 50,68 procenta hlasů
Hasan Rúhání.
Hasan Rúhání. | Foto: Reuters

Teherán - Novým íránským prezidentem bude proreformní duchovní Hasan Rúhání. Jeho páteční volební vítězství v sobotu oznámilo íránské ministerstvo vnitra.

Rúhání svůj úspěch označil za "vítězství umírněnosti nad extremismem". USA pochválily "odvahu íránského lidu" za to, že šel volit "navzdory cenzuře a zastrašujícímu prostředí".

Rúhání obdržel těsnou nadpoloviční většinu, tedy přes 50 procent všech odevzdaných hlasů.

Podle konečných výsledků má 64letý Ruhání 50,68 procenta hlasů. Jde přesto o drtivé vítězství, protože ho dosáhl hned v prvním kole proti pěti jiným, vesměs konzervativním protikandidátům.

Podle shodného názoru mezinárodních odborníků i íránské exilové opozice prezidentské volby nic nezmění na zahraniční politice Teheránu, ani na jeho postoji v jaderném sporu se Západem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy