Íránským prezidentem bude proreformní duchovní Rúhání

ČTK ČTK
15. 6. 2013 21:15
Rúhání obdržel těsnou nadpoloviční většinu, má 50,68 procenta hlasů
Hasan Rúhání.
Hasan Rúhání. | Foto: Reuters

Teherán - Novým íránským prezidentem bude proreformní duchovní Hasan Rúhání. Jeho páteční volební vítězství v sobotu oznámilo íránské ministerstvo vnitra.

Rúhání svůj úspěch označil za "vítězství umírněnosti nad extremismem". USA pochválily "odvahu íránského lidu" za to, že šel volit "navzdory cenzuře a zastrašujícímu prostředí".

Rúhání obdržel těsnou nadpoloviční většinu, tedy přes 50 procent všech odevzdaných hlasů.

Podle konečných výsledků má 64letý Ruhání 50,68 procenta hlasů. Jde přesto o drtivé vítězství, protože ho dosáhl hned v prvním kole proti pěti jiným, vesměs konzervativním protikandidátům.

Podle shodného názoru mezinárodních odborníků i íránské exilové opozice prezidentské volby nic nezmění na zahraniční politice Teheránu, ani na jeho postoji v jaderném sporu se Západem.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy