Ahmadínežád se zlobí, jeho muž neprošel sítem kandidátů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 5. 2013 14:06
Rada dohlížitelů vyškrtla ze seznamu prezidentských kandidátů Esfandjára Rahíma Mašáího
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. | Foto: Reuters

Teherán - Do prezidentských voleb v Íránu zbývají necelé čtyři týdny a atmosféra v zemi houstne.

Obzvláště poté, co takzvaná Rada dohlížitelů vyškrtla ze seznamu kandidátů Esfandjára Rahíma Mašáího, blízkého spojence současné hlavy státu Mahmúda Ahmadínežáda.

Končící prezident to ale nehodlá nechat bez odezvy a chce proti diskvalifikaci protestovat.

Zákaz Mašáího kandidatury chce podle íránských médií projednat s nejvyšším duchovním vůdcem Íránu, ajatolláhem Alím Chameneím. Ten jako jediný může rozhodnutí zvrátit.

"Podle mého názoru nebude s vůdcem (Chameneím) žádný problém a já s ním budu o tomto tématu jednat až do posledního okamžiku. Věřím, že se problém vyřeší," řekl agentuře ISNA Ahmadínežád, jemuž ústava nedovoluje kandidovat potřetí v řadě.

Prošli oblíbenci konzervativců

Íránské ministerstvo vnitra v úterý zveřejnilo listinu kandidátů pro prezidentské volby, na níž je osm jmen. O post hlavy státu se ucházelo 686 lidí, konečné rozhodnutí ale příslušelo vlivné Radě dohlížitelů.

Jejím sítem neprošel bývalý šéf Ahmadínežádova úřadu Mašáí ani exprezident Akbar Hášemí Rafsandžání. Podle agentury AP jsou na seznamu kandidátů až na jednoho lidé spojení s vládnoucími konzervativními kruhy. Volby se mají konat 14. června.

Po volbách 2009:

Podle názoru zahraničních agentur byl Mašáí vyřazen z kandidátní listiny zřejmě proto, že patří ke kruhům, které nejsou oblíbené mezi konzervativním duchovenstvem. To na něj pohlíží s nedůvěrou a podezřívá ho, že stojí v čele "odštěpeneckého proudu", usilujícího o potlačení autority duchovenstva.

Duchovenstvo kromě toho podle agentury Reuters podezřívá Ahmadínežáda, že se snaží udržet u moci prostřednictvím svého spojence Mašáího.

Rafsandžání pak možná neprošel kvůli věku, je mu 78 let. Šéf jeho kampaně ve středu oznámil, že Rafsandžání nepodá protest k Radě dohlížitelů proti svému vyřazení ani se neodvolá k ajatolláhu Chameneímu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy