Íránský vůdce podle Izraele umírá

man
14. 12. 2006 12:42
Teherán - Nejvýše postavený muž íránského režimu - duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí umírá na rakovinu.
Alí Chameneí.
Alí Chameneí. | Foto: Reuters

S odvoláním na hodnověrné zdroje to uvedl bývalý izraelský velvyslanec v Teheránu Uri Lubrani v rozhovoru pro deník Jerusalem Post.

Diplomat uvedl, že sedmašedesátiletý Chameneí má velké zdravotní potíže a jeho dny u moci se chýlí ke konci.

Nástupce bude vybrán brzy

Shromáždění expertů, které se zabývá výběrem nejvyšší náboženské i světské autority v zemi, prý brzy začne vybírat jeho nástupce.

Nejvyšší duchovní vůdce koncentruje v Íránu ve svých rukách rozhodující moc. Může vetovat jakékoliv rozhodnutí parlamentu i prezidenta a zablokovat jakékoliv zákony.

Je nadřazen prezidentovi, který je volen v přímých volbách.

Íránští duchovní se některým moderním vymoženostem nebrání. Například internetu. K mnoho stránkám však íránská vláda v zemi blokuje přístup.
Íránští duchovní se některým moderním vymoženostem nebrání. Například internetu. K mnoho stránkám však íránská vláda v zemi blokuje přístup. | Foto: Reuters

Chameneí zastával klíčový post od roku 1989, kdy zemřel vůdce íránské islámské revoluce a imám Ruholláh Chomejní.

Zdravotní problémy měl Chameneí už od roku 1981, když na něj spáchala atentát opoziční organizace Lidoví Mudžáhidové. V důsledku exploze nemůže od té doby hýbat pravou rukou, údajně trpěl velkými bolestmi.

Nového vůdce Írán ustanoví v době, kde vedení země čelí obvinění ze snahy vyrobit jadernou bombu a spekuluje se o možném vojenském střetu se Spojenými státy či Izraelem.

Odpůrce reforem a smíření s USA 

Chameneí je považován v íránském kontextu za konzervativce, který nebyl nakloněn zlepšování vztahů se Západem a Spojenými státy. Stavěl se proti politickým a hospodářským reformám, prosazovaným předchozím prezidentem Muhammadem Chátamím.

Na konferenci o holokaustu, které se zúčastnili hlavně jeho popírači, přijela do Teheránu i skupina ultraortodoxních Židů. Ti odmítají existenci Izraele. Přijal je prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Na konferenci o holokaustu, které se zúčastnili hlavně jeho popírači, přijela do Teheránu i skupina ultraortodoxních Židů. Ti odmítají existenci Izraele. Přijal je prezident Mahmúd Ahmadínežád. | Foto: Reuters

Tábor reformistů utrpěl loni těžkou porážku, když byl prezidentem zvolen Mahmúd Ahmadínežád. Ten proslul útoky na domácí kritiky systému, snahou omezit vliv západní kultury zejména na mladé Íránce a výroky o vymazání Izraele z mapy.

Jedním z uchazečů o úřad nejvyššího duchovního je Ahmadínežádův spojenec a "učitel," ultrakonzervativní ajatolláh Muhammad Mesbah-Jazdí.

Ten volá po ještě tvrdší politice vůči oponentům a tvrdí, že názor duchovních je důležitější než demokratické volby.

Volby a pití vodky

"Kdo jsou lidé, kteří chodí k volbám? Mnozí z nich jsou chuligáni, kteří chtějí demokracii proto, aby mohli pít vodku a dělali další věci, které odporují islámu," nechal se slyšet ajatolláh.

Ahmadínežád tento týden čelil protestům na teheránské univerzitě. Na znak nesouhlasu s jeho politikou drželi studenti fotografie prezidenta obráceně.
Ahmadínežád tento týden čelil protestům na teheránské univerzitě. Na znak nesouhlasu s jeho politikou drželi studenti fotografie prezidenta obráceně. | Foto: Reuters

"Pokud se tento muž dostane do nejvyšší funkce, bude to znamenat další radikalizaci režimu, psychologické vítězství pro Ahmadínežáda a tvrdou ránu pro ty Íránce, kteří usilují o demokracii a více svobod," tvdí Uri Lubrani, znalec Íránu, který v Teheránu působil až do pádu šáha v roce 1979. Po převratu a nástupu Chomejního Írán přerušil s Izraelem diplomatické vztahy.

Testem obliby Ahmadínežáda mají být zítřejší komunální volby. Očekává se, že reformisté a odpůrci prezidenta se pokusí získat většinu v metropoli Teheránu.

"Ahmadínežád nalákal lidi na sliby, že odstraní korupci, zmírní sociální nerovnost a zvýší platy. Ale zjevně se ukazuje rozdíl mezi tím, co sliboval, a co reálně nastalo," řekl agentuře Reuters Ahmadínežádův odpůrce a bývalý ministr vnitra Abdulvahíd Musáví-Larí.

Vše ale záleží na volební účasti, která byla v posledních letech slabá. Mnoho Íránců volby bojkotuje, protože podle nich nemohou nic změnit.

 

Právě se děje

Další zprávy