Íránský velitel: Ubráníme se i sebevražednými útoky

Martin Novák Martin Novák
30. 10. 2007 12:05
Šéf námořnictva připomněl válku Íránu s Irákem
Americké lodě v Perském zálivu.
Americké lodě v Perském zálivu. | Foto: Reuters

Teherán - Nezaútočíme jako první, ale pokud budeme napadeni, musí útočník počítat s válkou.

Zhruba takto reagují íránští představitelé na spekulace o tom, že se Spojené státy nebo Izrael chystají zničit jejich jaderná zařízení kvůli podezření z vývoje nukleárních zbraní.

Ještě konkrétněji dnes hovořil velitel íránského vojenského námořnictva generál Alí Fadáví.

Vzorem je třináctiletý bojovník

V rozhovoru pro agenturu Fars oznámil, že jeho muži jsou v případě války připraveni k sebevražedným misím proti nepřátelským plavidlům v Perském zálivu.

"Pokud to bude nutné, sáhneme bez váhání k mučednickým operacím," uvedl generál.

Připomněl třináctiletého Husejna Fahmídeha, který se před více než dvaceti lety opásal náboji a vrhl se pod irácký tank. Stal se tak jedním z oslavovaných hrdinů války s Irákem, kterou Írán vedl v letech 1980 až 1988.

Íránská ponorka v Perském zálivu.
Íránská ponorka v Perském zálivu. | Foto: www.wikipedia.org

Příslušníci íránských Revolučních gard podle generála počítají s možností, že budou nasazeni do sebevražedných akcí na moři.

Blokáda zálivu

Už dříve Teherán pohrozil, že zablokuje Perský záliv tankery a dalšími plavidly, aby výrazně omezil export ropy ze zálivu a způsobil krizi v zásobování surovinou ve světě.

Írán vloni uspořádal v Perském zálivu rozsáhlé námořní cvičení. V zálivu trvale kotví i americká vojenská plavidla. Námořní základnu mají USA na ostrově Bahrajn.

Americký prezident George Bush odmítá vyloučit možnost vojenského zásahu proti Íránu a chce, aby Rada bezpečnosti přijala vůči islámské republice tvrdší sankce.

Rusko a Čína proti

Jak proti dalším sankcím, tak proti útoku na íránská jaderná zařízení se ale rozhodně stavějí dva členové Rady bezpečnosti s právem veta: Rusko a Čína.

S politikou íránského prezidenta Ahmadínežáda (na snímku) údajně není spokojen ani duchovní vůdce země ajatolláh Chameneí, který stojí v mocenské hierarchii na nejvyšším stupni.
S politikou íránského prezidenta Ahmadínežáda (na snímku) údajně není spokojen ani duchovní vůdce země ajatolláh Chameneí, který stojí v mocenské hierarchii na nejvyšším stupni. | Foto: Reuters

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej na konci minulého týdne znovu zopakoval, že neexistují důkazy o íránské snaze získat jadernou bombu.

Zároveň ale řekl, že pokud íránský režim takovou zbraň chce mít, pak se mu to může podařit v průběhu tří až osmi let.

Neshody uvnitř režimu

Z Íránu mezitím přicházejí zprávy o neshodách ve vedení země. Část mocenské elity se domnívá, že prezident Mahmúd Ahmadínežád zachází příliš daleko a jeho kroky i ostrá rétorika vystavují zemi nebezpečí izolace nebo dokonce války.

S odvoláním na své zdroje v Íránu to uvádí exilové Rádio Farda, vysílající z Prahy.

Důkazem o sporech v íránském vedení je údajně nedávná rezignace hlavního jaderného vyjednavače Alího Laridžáního. Prezident Ahmadínežád se s ním rozloučil, protože byl na jeho vkus příliš umírněný.

 

Právě se děje

Další zprávy