Íránský vědec, kterého prý unesli do USA, je zpět doma

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
15. 7. 2010 10:37
Spojené státy naopak tvrdí, že k nim přeběhl
Foto: Reuters

Teherán - Íránský jaderný vědec Šahram Amírí, kterého údajně loni unesly americké tajné služby do USA, se ve čtvrtek vrátil do Íránu.

Na teheránském letišti se mu podle agentury Reuters dostalo vřelého přijetí rodiny, přivítal jej i vysoký úředník íránského ministerstva zahraničí. Během tiskové konference zopakoval vědec svá dřívější tvrzení.

Dvaatřicetiletý Amírí prohlásil, že byl před rokem unesen americkou tajnou službou, když byl na pouti v Saúdské Arábii. "Američané po mně chtěli, abych tvrdil, že jsem přeběhl do Ameriky o své vlastní vůli, aby mě využili ke zveřejnění falešných informací o íránském jaderném programu," uvedl na tiskové konferenci.

Spojené státy to popírají s tím, že k nim vědec přeběhl ze svého rozhodnutí, později však změnil názor a rozhodl se vrátit domů. Podle agentury AP Amírí řekl, že byl ve Spojených státech "tělesně mučen a psychicky týrán".

Foto: Reuters

Bylo mu prý nabídnuto 50 milionů dolarů, aby zůstal v USA. Údajně disponuje doklady, že v USA nebyl svobodný, nýbrž pod neustálou kontrolou "ozbrojených" příslušníků tajných služeb.

"Jsem tak šťasten, že jsem zpět v Islámské republice," zdůraznil uprchlík.

Pět milionů dolarů

Deník The Washington Post ve čtvrtek přinesl informaci, podle které Amírí dostal od CIA pět milionů dolarů. Vzhledem k tomu, že Spojené státy před časem zablokovaly v rámci sankcí vůči Teheránu finanční transfery do Íránu, nebude je ale moci použít.

CIA může na základě zákona o tajných službách z roku 1949 umožnit až stovce zahraničních agentů pobývat v USA, aniž by museli kontaktov imigrační úřady. 

Amírí se podle AP rovněž snažil banalizovat svou roli v íránském jaderném programu, kterého se obává Západ. "Jsem obyčejný vědec, který pracoval na univerzitě," řekl. "Nejsem zapojen do žádné tajné práce. Neměl jsem žádné utajované informace."

Podle agentury Reuters pracoval na Průmyslové univerzitě Malíka Aštára, která má úzké vazby na íránské Revoluční gardy. Ty mimo jiné kontrolují i práci vědců zabývajících se jaderným programem.

Před několika dny dokonce i Rusko připustilo, že Írán může pracovat na výrobě atomové pumy.

Strach o rodinu?

Spojené státy v minulosti popřely, že by jejich rozvědky vědce unesly. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley v úterý uvedl, že Amírí byl v USA dobrovolně a mohl zemi kdykoli opustit. Odmítl také tvrzení, že by se s ním špatně zacházelo.

Nejmenovaný činitel z Washingtonu řekl ve středu agentuře Reuters, že Spojené státy získaly od jaderného vědce užitečné informace. Amírí se podle ministerstva zahraničí vrátil z toho důvodu, že na jeho rodinu byl v Íránu vykonáván nátlak.

Amírího osudy po údajném únosu před 14 měsíci stále halí řada nejasností. Existuje několik sporných videonahrávek, na nichž figuruje muž, který se označuje za Amírího. Na jedné tvrdí, že byl unesen do USA a mučen. Na jiné říká, že v USA studuje. Na třetí uvádí, že utekl agentům CIA, skrývá se, a vyzývá humanitární organizace, aby mu pomohly vrátit se do Íránu.

V pondělí se Amírí nečekaně objevil na oddělení pákistánské ambasády ve Washingtonu, které zajišťuje íránské zájmy v USA, a vyslovil přání vrátit se do vlasti.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy