Írán obohacuje uran na 20 procent. Už ho má 17 kg

Zahraničí Zahraničí
23. 6. 2010 13:15
Za měsíc je Írán schopen vyrobit 5 kilogramů obohaceného uranu
Íránský prezident Mahmud Ahmadínežád.
Íránský prezident Mahmud Ahmadínežád. | Foto: Reuters

Teherán - Írán už vyprodukoval 17 kilogramů uranu obohaceného na 20 procent. Podle šéfa íránské agentury pro atomovou energii Alího Akbara Salehího jsou tamní experti schopni vyrobit za měsíc až 5 kilogramů obohaceného uranu.

Země tak zdůraznila své odhodlání pokračovat v jaderném programu i přes mezinárodní sankce. Informovala o tom agentura Reuters.

Rada bezpečnosti OSN přitom před dvěma týdny uvalila na Írán sérii sankcí už počtvrté v řadě. Íránský jaderný program považují západní země za velkou hrozbu.

Obávají se totiž, že se země snaží vyrobit atomovou pumu. Írán ale tvrdí, že je jeho jaderný program mírový a že hlavním cílem je výroba elektrické energie. Jeho zastavení nadále odmítá.

"Takové rezoluce nemají žádný význam," řekl k tomu íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Uran pro onkologickou léčbu

Írán je schopen měsíčně vyrobit 5 kilogramů obohaceného uranu.
Írán je schopen měsíčně vyrobit 5 kilogramů obohaceného uranu. | Foto: Reuters

Írán začal obohacovat uran na 20 procent v únoru, údajně s cílem vyprodukovat palivo pro lékařský výzkumný reaktor v Teheránu. Předtím vyráběl uran obohacený na 15 procent.

"Už jsme vyrobili 17 kilogramů uranu obohaceného na 20 procent a jsme schopni ho měsíčně vyprodukovat 5 kilogramů, ale nemusíme nikam spěchat," citovala Salehího agentura Reuters.

"Nechceme vyrábět něco, co nepotřebujeme, a nechceme obohatit na 20 procent všechny naše zásoby uranu, takže produkujeme jen tolik uranu, kolik potřebujeme," dodal.

Jak Salehíh dříve uvedl, teheránský lékařský výzkumný reaktor potřebuje na výrobu izotopů pro onkologickou léčbu 1,5 kilogramu obohaceného uranu měsíčně.

Na začátku dubna ho měl podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) 5,7 kilogramu. Do září 2011 by Teherán chtěl už dodávat do reaktoru vlastní palivové články.

Salehíh také agentuře Reuters řekl, že už je téměř dokončena testovací fáze odstředivek třetí generace a nyní se pracuje na odstředivkách čtvrté generace.

Sankcím se Teherán nevyhnul

Írán, Brazílie a Turecko se dohodly na výměně uranu.
Írán, Brazílie a Turecko se dohodly na výměně uranu. | Foto: Reuters

Írán doufal, že se vyhne dalším sankcím, když západním velmocím v květnu nabídl, že si vymění s Brazílií a Tureckem část svého slabě obohaceného uranu za uran obohacený na 20 procent. OSN ale přijalo jeho nabídku chladně a sankce mu přesto uložilo.

OSN uvalilo na Írán embargo týkající se několika kategorií zbraní včetně bojových helikoptér a balistických raket. Omezilo také finanční transakce a licence vydávané íránským bankám, pokud vznikne podezření, že se Teherán podílí na obchodování s nukleárním materiálem.

Mezinárodní společenství bude navíc důsledněji kontrolovat lodě, které poplují Hormuzským průlivem, aby se zajistilo, že na nich nejsou pašovány komponenty, jež by mohly sloužit k výrobě atomových zbraní.

 

Právě se děje

Další zprávy