Teherán - Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí je znovu hospitalizován kvůli rakovině prostaty. Zprávu přinesl izraelský list The Jerusalem Post, který napsal, že jde o nepotvrzené zprávy kolující v Íránu.
Pětasedmdesátiletý Chameneí se operaci prostaty podrobil loni.
Izraelský zpravodajský server Aruc Ševa dokonce tvrdí, že Chameneí byl ve středu hospitalizován v kritickém stavu a že některé orgány jeho těla selhaly. V Íránu se už proto podle izraelských zdrojů debatuje o možném Chameneího nástupci.
Francouzský list Le Figaro tento týden s odvoláním na západní zpravodajské zdroje napsal, že lékaři u ajatolláha nemoc diagnostikovali poprvé před deseti lety. "Teď je choroba ve stadiu čtyři, to znamená, že se rozšířila," napsal francouzský list. Lékaři prý dávají Chameneímu dva roky života.
V Íránu se o zdravotním stavu duchovního vůdce veřejně nemluví, i když loni sám Chameneí udělal výjimku a oznámil, že má za sebou operaci. Požádal Íránce, aby se modlili za jeho zdraví.
Kdo za Chameneího?
Duchovního vůdce v Íránu vybírá shromáždění znalců islámského práva, které má 86 členů volených na osm let. Shromáždění se sejde 15. března, aby zvolilo svého nového předsedu po zesnulém ajatolláhu Rezovi Mahdávímu Kánímu, který zemřel loni v srpnu.
Za hlavního kandidáta po Káním a také po Chameneím se považuje ajatolláh Hášemí Šáhrúdí, jenž stál do roku 2009 deset let v čele íránské justice. Je považován za umírněného, ale také za osobu blízkou Chameneímu.
Patří k nejvyšším šíitským duchovním s právem vynášet náboženské dekrety - fatvy. Letos vybraný kandidát povede shromáždění znalců jenom rok, protože volba řádného předsedy připadne na rok 2016, kdy skončí původní osmiletý mandát.
Kromě Šáhrúdího se v souvislosti s nástupnictvím po Chameneím hovoří také o ajatolláhovi Sádekovi Amolím Larídžáním, tedy o bratru předsedy parlamentu Alího Larídžáního. Naděje se dává rovněž někdejšímu prezidentovi Hášemímu Rafsandžánímu i současné hlavě státu Hasanovi Rúhánímu, i když v jeho případě je prý šance nejmenší.
Chameneího zdravotní stav je na Západě sledován zejména nyní, kdy vrcholí rozhovory o zásadní dohodě o íránském jaderném programu. I když vyjednávání řídí ministerstvo zahraničí, hlavní slovo má pořád Chameneí.
Vyjednávače zatím podporoval, avšak je proti ústupkům a proti omezování íránského programu.