Lidé v zemi protestují od poloviny září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová, která byla zadržena údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti. Podle policie utrpěla infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality.
Na záběrech z protestů školaček je slyšet, jak dívky skandují "mulláhové musí zmizet". Na jednom pondělním videu z města Karadž, které leží na západ od hlavního města Teheránu, studentky ze školy vyhnaly muže, který je patrně ředitel, a křičely na něj, že by se měl stydět. "Pokud se nesjednotíme, zabíjí nás jednu po druhé," je slyšet na jiném videu z Karadže.
Protesting students, chasing away an #Iranian official from their school, shouting: Shame on you…October 3rd… #MahsaAmini pic.twitter.com/eFmRhvaN2H
— Rana Rahimpour (@ranarahimpour) October 3, 2022
V Šírázu na jihu země desítky dívek zastavily provoz na hlavní silnici, mávaly svými šátky a s odkazem na íránského nejvyššího duchovního ajatolláha Alího Chameneího, která má v záležitostech státního významu poslední slovo, skandovaly "smrt diktátorovi".
V úterý byly hlášeny další protesty školaček v Teheránu a v Sakkezu a Sanandadži severozápadě země.
Několik studentek bylo také vyfotografováno, jak stojí ve třídě s odkrytou hlavou. Některé z nich zvedaly prostředníčky - což je vulgární gesto - na portréty ajatolláha Chameneího a zakladatele Islámské republiky ajatolláha Ruholláha Chomejního.
Protesty školaček začaly několik hodin poté, co Chameneí prolomil své mlčení o demonstracích, přičemž prohlásil , že za nimi stojí Spojené státy a sionisté, tedy Izrael. Chameneí také řekl, že mu smrt Amíníové "zlomila srdce", ale zároveň se zastal bezpečnostních sil, které proti demonstrantům násilně zakročily. Demonstrace mají podle organizace Iran Human Rights (IHR) přes 90 obětí.
The first reaction from Iran's supreme leader about protests over the death of #MahsaAmini was loaded with warnings of escalation, yet the protests themselves spread to secondary schools today with some schoolgirls making a point about how they felt towards the supreme leader. pic.twitter.com/ya2MPr15b4
— Siavash Ardalan (@BBCArdalan) October 4, 2022