Íránská jaderná zařízení se opět otevřou

ČTK
8. 1. 2006 12:21
Teherán - Provoz v íránských jaderných zařízeních by měl být obnoven. Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se připravují sejmout z nich pečetě.
VÍDEŇ (Rakousko) - Příznivci Národní rady íránského odporu protestovali 24. listopadu ve Vídni, kde zasedá rada guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), proti íránskému jadernému programu. (ČTK/AP)
VÍDEŇ (Rakousko) - Příznivci Národní rady íránského odporu protestovali 24. listopadu ve Vídni, kde zasedá rada guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), proti íránskému jadernému programu. (ČTK/AP) | Foto: Aktuálně.cz

Oznámil to dnes mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hamíd Rezá Asefí.

Mírový, či vojenský program?

Mezinárodní společenství sleduje íránský jaderný program s obavami, protože podle některých zemí Teherán pod energetickým programem skrývá program vojenský.

Inspektoři MAAE jsou v Íránu od soboty, ale podle agentury Reuters stále čekají odpověď na to, co budou Íránci v provozech přesně dělat. Íránská delegace to měla vyjasnit minulý týden ve vídeňském sídle agentury, ale bez setkání s pracovníky MAAE z Vídně odjela.

PŘEČTĚTE SI: Írán postaví druhou jadernou elektrárnu

Podle íránské tiskové agentury IRNA už bylo 90 procent sporných bodů s inspektory vyjasněno a zbylé problémy by mohly být vyřešeny ještě dnes, maximálně do pondělka.

"Jako signatáři Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) máme právo obnovit výzkumné aktivity. Toto právo Íránu nemůže být upřeno," sdělil Asefí.

Hrozící sankce RB OSN

Spojené státy i některé evropské země Íránu nedůvěřují a hrozí, že MAAE záležitost předá Radě bezpečnosti OSN, která má právo uvalit sankce za porušování podmínek NPT.

Hlavní obavy vzbuzuje to, že se Írán nechce vzdát technologie obohacování uranu, která je rozhodující pro výrobu jaderných zbraní. Do jednání vstoupilo Rusko. Jeho vyjednávači se od soboty v Teheránu snaží íránské protějšky přesvědčit, aby byl program obohacování přesunut na území Ruska.

Baradej: Trpělivost s Íránem je u konce ČTĚTE ZDE

Teherán však není spokojen s "dvojznačnostmi" v ruském návrhu. Jednání pokračují a měla by dnes skončit.

Vysoký představitel Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana v sobotu upozornil, že bude-li Teherán trvat na obohacování uranu, ohrozí tím další jednání o evropské ekonomické a další pomoci Íránu.

 

Právě se děje

Další zprávy