Teherán - Íránská vláda přitvrzuje v boji se svobodným přístupem svých občanů k informacím.
Cenzurovaný internet hodlá do srpna, kdy v Londýně začnou olympijské hry, předělat na zcela uzavřený a na světovém webu nezávislý intranet.
Informoval o tom íránský ministr informatiky a komunikačních technologií Reza Taghipour s tím, že nová síť bude čistá - bez "škodlivého" vlivu Západu.
Kromě svobodného přístupu k informacím tak miliony Íránců zřejmě přijdou i o přístup k v zemi velmi oblíbeným a hojně využívaným sociálním sítím i e-mailové korespondenci.
Podle informací BBC využívá internet 13 procent ze 71 milionů obyvatel této blízkovýchodní země.
První fáze projektu začala už po Novém roce, kdy se v Íránu zpřísnila pravidla pro provozování internetových kaváren. Každý uživatel musí udat jak vlastní jméno, tak celé jméno svého otce, adresu, telefonní číslo a číslo občanského průkazu.
Majitelé internetových kaváren museli do svých podniků nainstalovat kamery a po dobu šesti měsíců archivují veškeré údaje z internetových prohlížečů.
V květnu by měla přijít druhá fáze, během níž budou Íránci odstřihnuti od Googlu, Hotmailu nebo služeb společnosti Yahoo!. Tyto světové poskytovatele by měly nahradit Íránská e-mailová služba a vyhledavač.
Ty ale nebude možné využívat anonymně. Uživatelé se budou muset zaregistrovat a počkat na ověření osobních údajů.
Internet jako takový hodlá režim prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v zemi zahubit v srpnu. "Všichni poskytovatelé budou od té doby nabízet připojení pouze k národnímu internetu," prohlásil Taghipours.
Cenzura na prodej
A důvod? Podle oficiálního stanoviska íránské vlády celosvětový internet propaguje zločinnost, roztříštěnost, šíří nezdravý morální obsah a ateismus. Tomu je prý třeba zabránit.
Nejde o první zprávy o pokusech Íránu znemožnit svým občanům přístup k určitým informacím. V minulosti se objevily zprávy o blokování Facebooku, Twitteru nebo Youtube. Poslední webovou stránkou, kterou nechal Teherán zablokovat, je údajně oficiální web londýnské olympiády.
Podobné pokusy už byly zaznamenány i v dalších zemích, zejména v Číně.
Podle odborníků teď hrozí, že budou Íránci svůj recept na odstřihnutí od internetu "vyvážet" do dalších nedemokratických zemí.