Tady pomohli "tatínci a maminky" na svět internetu

Tady pomohli "tatínci a maminky" na svět internetu
Podle webové stránky historie_internetu.sweb.cz se myšlenka silné decentralizované, maximálně robustní a "výbuchuvzdorné" sítě, pracující na principu přepojovaní paketu, zrodila počátkem šedesátých let v USA. Poprvé však byla v praxi zavedena ve Velké Británii, v podobě experimentální sítě tamní National Physical Laboratory (Národní laboratoře pro fyziku), počátkem roku 1968. Netrvalo dlouho, a k obdobnému experimentu se odhodlali i v USA. Podnět a potřebné finanční prostředky přišly z resortu obrany, konkrétně od grantové agentury ministerstva obrany USA, s názvem ARPA (Advanced Research Projects Agency), později DARPA. Podle této grantové agentury byla experimentální síť pojmenována jako ARPANET.
Síť ARPANET byla první realizací velké počítačové sítě s přepojováním paketů. Je rovněž pokládána za první implementaci WAN (Wide Area Network). První uzly sítě ARPANET byly umístěny na univerzitách. První z nich byl na podzim roku 1969 instalován na UCLA (Kalifornská univerzita v Los Angeles). Na snímku je Leonard Kleinrock, jeden z pracovníků univerzitní laboratoře,...
...která společně s dalšími univerzitními výzkumnými centry zkoumala a formulovala principy komunikace mezi fyzicky oddělenými systémy. Kromě UCLA byly první uzly ještě na UCSB (Kalifornská univerzita v Santa Barbaře), ve Stanfordu (Stanfordský výzkumný institut, SRI) a na univerzitě v Utahu. Vlastní uzel byl přitom realizován univerzálním počítačem (Honeywell DDP516), který byl naprogramován tak,...
...aby fungoval jako tzv. Interface Message Processor (IMP). (Viz. foto)
Foto: Reuters
Reuters Reuters, Lucie Kalivodová
29. 10. 2011 0:01

Los Angeles - Agentura Reuters přinesla reportáž z míst, kde přišel za pomoci mnoha vědců a vývojářů na svět internet. Do míst, kde se započala historie elektronické sítě se podívejte v následující fotogalerii.

 

Právě se děje

před 43 minutami

V rybníku na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil dvaačtyřicetiletý muž

V rybníku u obce Bílý Kámen na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil muž narozený v roce 1979. Jeho tělo vytáhli z vody policejní potápěči dnes asi v 00:30. Pro potvrzení příčiny úmrtí bude nařízená pitva. ČTK to řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Policie se o události dozvěděla po 18:00. Dva muži se šli koupat do rybníku Lomák. "Jeden vlezl do vody a měl plavat a druhý po chvíli zjistil, že už ho na hladině nevidí, tak to oznámil policii, spustilo se pátrání," řekla Čírtková.

K rybníku přijeli hasiči, policisté i jejich potápěči. "V nočních hodinách, kolem 00:30 bylo skutečně nalezeno tělo utonulého muže - zřejmě utonulého, taky mohl mít zdravotní potíže," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy