Írán viní Al-Káidu z výbuchu autobusu

man
14. 2. 2007 12:55
Teherán - Nejméně 11 mrtvých si vyžádala exploze autobusu ve městě Zahedán na jihovýchodě Íránu. Oběťmi jsou příslušníci elitních Revolučních gard, hlavní opory režimu.
Výbuch připravil o život 11 členů elitních Revolučních gard. Na snímku íránští vojácí na oslavách výročí islámské revoluce, které se na přelomu týdne konaly v Teheránu.
Výbuch připravil o život 11 členů elitních Revolučních gard. Na snímku íránští vojácí na oslavách výročí islámské revoluce, které se na přelomu týdne konaly v Teheránu. | Foto: Reuters

Bombu útočníci umístili do automobilu. Vybuchla ve chvíli, kdy kolem projížděl v půl sedmé ráno autobus s gardisty.

Policie oznámila, že krátce po činu zadržela ve městě pět podezřelých. Mluvčí vlády v Teheránu oznámil, že za útokem podle všeho stojí extremistická skupina Jundulláh, která se hlásí k Al-Káidě.

Jundulláh sdružuje extremisty z řad sunnitských muslimů, zatímco devadesát procent obyvatel Íránu jsou šíité. Právě sektářská nenávist mezi sunnity a šíity může stát za teroristickým útokem.

Al-Káida a na ní napojené skupiny jsou výhradně sunnitské, šíitské muslimy považují za soupeře a odpadlíky.

AKTUÁLNĚ.CZ V ÍRÁNU
Autor fotografie: Martin Novák

Írán v roce 2002 zadržel na svém území několik vysoce postavených členů Al-Káidy, mezi nimi prý i Usámova syna Sáada bin Ládina.

Co se s nimi stalo, není jasné. Podle íránských zdrojů jsou v domácím vězení a vláda si je "schovává jako vysokou kartu" pro případná jednání se Spojenými státy. Několik bojovníků Al-Káidy Teherán vydal do Saúdské Arábie nebo Pákistánu.

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zatím nepotvrdila zprávy o tom, že by Írán s Usámou bin Ládinem spolupracoval nebo mu nějak pomáhal.

Foto: Aktuálně.cz

K atentátům v Íránu nedochází příliš často. Naposledy byla zaznamenána série výbuchů v jihozápadní provinci Chúzestán, kde žije arabská menšina. Údajní pachatelé byli dopadeni a popraveni.

Zahedán - dějiště dnešního výbuchu - leží u hranice s Pákistánem v provincii Sistán-Balúčistán. Ta je ekonomicky nejzaostalejším regionem Íránu a také oblastí, kde často dochází ke střetům mezi íránskými vojáky a pašeráky drog z Afghánistánu.

Místní obyvatelé jsou převážně sunnité. Při prezidentských volbách v roce 2005 dostal právě v této provincii Mahmúd Ahmadínežád nejméně hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy