Americké Tomahawky versus íránské rakety. Porovnejte si arzenál, který obě země mají

Martin Novák Jan Kačer Martin Novák, Jan Kačer
Aktualizováno 9. 1. 2020 7:29
Americký prezident Donald Trump rozkázal zlikvidovat mocného muže íránského režimu, velitele elitních jednotek Kuds generála Kásema Solejmáního, který řídil íránské vojenské operace v zahraničí i zbrojní programy. Islámská republika nyní slibuje odvetu, na mušce má americké vojáky v různých zemích Blízkého východu. Podívejte se v grafice Aktuálně.cz, jaké síly proti sobě stojí.

Americké základny blízko Íránu

Vojenská síla

USAÍrán
3318LetadlaLetadla407
4889Bojové helikoptéryBojové helikoptéry324
20Letadlové loděLetadlové lodě0
6393TankyTanky2531
41 760Obrněná bojová vozidlaObrněná bojová vozidla1625
610 miliardRoční rozpočetRoční rozpočet na armádu v dolarech14 miliard


Americké Tomahawky

Velkou zbraní USA jsou střely s plochou dráhou letu Tomahawk, odpalované z lodí a ponorek. Zasáhnou přesně své cíle ve vzdálenosti přes 1200 kilometrů.

Íránské rakety

Armáda má k dispozici velký arzenál balistických střel Šaháb-1 s doletem 300 kilometrů a Souamar, vyráběných s cílem zasáhnout cíl ve vzdálenosti přibližně 2000 kilometrů.

Ropa z Perského zálivu

Denně plují ze Zálivu a Hormuzským průlivem tankery se 17 miliony barelů ropy. To je zhruba pětina celosvětové denní spotřeby. Nejvíce ze saúdskoarabských přístavů.

Barely s ropou z Perského zálivu

v milionech barelů za den

Barely s ropou Barely s ropou

Sankce USA proti Íránu

Trump vyčítá Íránu, že neprokázal dostatečně mírové využití svého jaderného programu. Že ohrožuje Izrael, podporuje organizace jako Hamás či Hizballáh a snaží se získat vliv na Blízkém východě a v islámském světě.

Sankce týkající se přepravy komplikují komukoliv najmout si loď pro nákladní přepravu do Íránu nebo z Íránu.

Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT), která zajišťuje mezinárodní bankovní spojení, už oznámila odpojení několika velkých íránských bank od systému. Nemohou tak převádět peníze do zahraničí ani nepřijímají platby ze zahraničí.

Trump vyčítá Íránu, že neprokázal dostatečně mírové využití svého jaderného programu. Že ohrožuje Izrael a podporuje organizace jako Hamás či Hizballáh a že se snaží se získat vliv na Blízkém východě a v islámském světě.

Írán považuje sankce za ekonomickou válku, jeho vývoz ropy klesá.

Co říkají oba lídři

Íránský vůdce Alí Chameneí

3. ledna

„Odchod Solejmáního je hořký, ale boj bude pokračovat až do konečného vítězství a zločinci budou mít život těžší.“

Donald Trump

5. ledna

„Oni mohou mučit a mrzačit naše občany. Oni mohou používat nástražná zařízení a vyhazovat naše občany do vzduchu. A my nesmíme sáhnout na jejich památky? Takhle to nefunguje.“

 

Právě se děje

Další zprávy