Teherán - Americká novinářka stane v Íránu před soudem kvůli obvinění ze špionáže.
Jedenatřicetiletá Roxana Saberiová, která se narodila v USA íránským emigrantům, údajně pracovala v Íránu jako reportérka bez akreditace. Byla na volné noze a spolupracovala například i s britskou stanicí BBC.
Policie ji zatkla už v lednu, obvinění jí bylo sděleno ve středu. Podle obžaloby používala novinářskou profesi jako „krytí" pro špionážní aktivity.
Informace velmi pravděpodobně zkomplikuje snahu nového prezidenta Baracka Obamy otevřít novou kapitolu v íránsko-amerických vztazích, přimět jednáním Teherán ke kompromisům v jeho jaderném programu a možná i obnovit diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi, přerušené v roce 1980.
Se zadržováním západních novinářů íránského původu v Teheránu jsou špatné zkušenosti. V roce 2004 vyšetřovatelé ubili k smrti kanadskou fotografku Zahru Kazemiovou, která fotila známé vězení Evin.
Loni zase íránské úřady několik měsíců zadržovaly osmašedesátiletou americkou akademičku Haleh Esfandiariovou. Tu nakonec na kauci pustily domů.
Ministryně zahraničí Hillary Clintonová vyzvala Teherán, aby novinářku okamžitě propustil a umožnil ji návrat domů.
Výzva šesti velmocí
Obžalobu Írán zveřejnil ve stejný den, kdy skupina šesti zemí - USA, Velké Británie, Francie, Ruska, Číny a Německa - pozvala íránské představitele k jednání o jeho jaderném programu. Dnes Íránci oznámili, že pracují na odpovědi a brzy ji zveřejni.
USA, Izrael a Evropská unie islámskou republiku podezřívají, že usiluje o atomovou bombu. Teherán tvrdí, že jadernou energii chce použít pro mírové účely. Před dokončením je už je první íránská atomová elektrárna v Búšehru, kterou pomáhalo stavět Rusko.