Trumpovo ekonomické obklíčení Íránu. V zemi ani nezaplatíte kartou, sankce odnesou německé firmy

Martin Novák Martin Novák
14. 5. 2018 8:08
Česká ekonomika obnovení sankcí USA proti Íránu příliš nepocítí. Některým členům EU ale hrozí ztráta výhodného byznysu.
Íránci vybírají peníze z bankomatu
Íránci vybírají peníze z bankomatu | Foto: Shutterstock.com

Washington/Teherán - V Íránu v dohledné době nezaplatíte platební kartou. Nejspíš se v zemi nesvezete novým vozem evropských automobilek ani nepoletíte na palubě některé íránské společnosti novým airbusem.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa začala po odstoupení od jaderné dohody škrtit íránskou ekonomiku sankcemi. Tato politika tvrdě dopadne i na evropský byznys v islámské republice.

Prvním cílem se v pátek staly Spojené arabské emiráty, největší obchodní partner Íránu. Po dohodě s americkou vládou zablokovaly účty několika íránských firem, které převáděly peníze na účet tamní centrální banky.

Ministerstvo financí USA oznámilo, že tímto způsobem podporují teroristické organizace. Za ně Washington považuje například elitní íránské armádní jednotky: Revoluční gardy či oddíly al-Kuds (arabský název pro Jeruzalém, pozn. red.).

Trump chce obnovit sankce v plném rozsahu během následujících tří až čtyř měsíců. Mají být dokonce tvrdší než ty, které USA vůči islámské republice uplatňovaly před uzavřením jaderné dohody v roce 2015.

Pro evropské firmy, které začaly po uvolnění sankcí před třemi lety v Íránu podnikat, je to špatná zpráva. Dostanou se pod tlak, aby nadějné kontrakty, slibující velké zisky, opustily.

"Americké rozhodnutí vypovědět smlouvu s Íránem tvrdě dopadne na německou ekonomiku. Naše firmy mohou čelit trestům ze strany USA," upozornil předseda Německého sněmu obchodních a průmyslových komor Eric Schweitzer.

Právě Německo a Francie, které u Trumpa nejvíce lobbovaly za zachování jaderné dohody, rozvinuly obchodování s Íránem nejvíc ze všech zemí. Loni dosáhla obchodní výměna mezi Německem a Íránem 3,4 miliardy eur.

Automobilky i výrobce letadel

Kontrakty na průzkum zemního plynu například podepsala v Íránu francouzská těžařská firma Total, aktivní začaly být na íránském trhu i automobilky Peugeot a Renault. Airbus chtěl prodat do Teheránu stovku letadel za 118 miliard dolarů.

Výrazný vzestup obchodu s Íránem zaznamenaly také Rakousko a Itálie.

České republika do skupiny těchto států nepatří. Ve srovnání s obdobím před jadernou dohodu z roku 2015 vzájemný obchod s islámskou republikou dramaticky nevzrostl. Co do velikosti vzájemného obchodního obratu je Írán pro Českou republiku až na 83. místě.

Donald Trump a jeho ministerstvo financí směrem k těm, kteří s Íránci obchodují nebo chtějí obchodovat ve velkém, hovoří jasně: Sankce se zaměří na ropný a energetický průmysl, dodávky kovů a dalších surovin, prodeje automobilů a letadel nebo íránského bankovního sektoru.

Mezinárodní platební karty v Íránu nejsou, kvůli sankcím tam nesmí VISA ani MasterCard.

Cílem je hospodářsky izolovat teheránský režim tak, aby začal opět vyjednávat a souhlasil s novou dohodou. Takovou, která by uspokojila i Trumpa.

Nový americký velvyslanec v Berlíně Richard Grenell se na Twitteru vyjádřil přímo, bez diplomatických fines: "Německé společnosti podnikající v Íránu by měly svoji činnost rychle omezit," varoval.

Federace německého průmyslu označila postihování zahraničních firem americkými sankcemi kvůli Íránu za porušení mezinárodního práva.

Íránská ekonomika je s HDP za rok 2017 ve výši 1,6 bilionu dolarů devatenáctá největší na světě. Hlavně díky ropě - prokázané íránské zásoby tvoří zhruba desetinu celosvětových.

Podívejte se na video: Izraelci bombardují íránské základny v Sýrii

Odveta. Izrael bombardoval íránské cíle, některé jeho rakety sestřila Sýrie | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 38 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy