Írán posílí armádu. Měli bychom se připravit na boj s mocnostmi, řekl prezident Rúhání

ČTK ČTK
21. 8. 2018 13:07
"Proč na nás Spojené státy neútočí? Protože si uvědomují naši sílu a ví, jaké by to mělo následky," uvedl íránský prezident Hasan Rúhání v projevu.
Íránský prezident Hasan Rúhání v OSN.
Íránský prezident Hasan Rúhání v OSN. | Foto: Reuters

Teherán - Írán se nestal terčem amerického útoku v důsledku své síly, a proto hodlá do budoucna svou armádu ještě posílit. V projevu u příležitosti íránského národního dne obrany to řekl íránský prezident Hasan Rúhání.

Dodal přitom, že Spojené státy se za současné administrativy prezidenta Donalda Trumpa izolovaly od svých spojenců. Islámská republika v úterý také představila novou íránskou stíhačku, napsala agentura Reuters.

"Měli bychom se připravit na boj s vojenskými mocnostmi, které chtějí převzít kontrolu nad naším územím a zdroji… Proč na nás Spojené státy neútočí? Protože si uvědomují naši sílu a ví, jaké by to mělo následky," uvedl Rúhání v projevu.

Podobně se minulý týden vyjádřil také íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, který řekl, že se USA vyhnou střetu s Íránem, jelikož si uvědomují jeho vojenskou sílu. Chameneí rovněž odmítl nabídku prezidenta Trumpa, že je ochoten s Teheránem bezpodmínečně jednat o možnosti nové jaderné dohody.

"Pokud se chtějí setkat, je to v pořádku, pokud ne, je mi to jedno," řekl ale později Trump.

Vztahy mezi Washingtonem a Teheránem se ještě více vyostřily, když Trump v květnu oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Na jejím základě se Teherán v roce 2015 zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení části sankcí. Začátkem měsíce pak USA proti Íránu zavedly nové sankce a další vlna sankcí se očekává už na podzim.

Trump dohodu z roku 2015 opakovaně kritizoval s tím, že se nevztahovala na íránský balistický program a zapojení Íránu do válek v Sýrii a v Jemenu.

Rúhání americké sankce proti Íránu přirovnal k americké obchodní válce s Čínou a k novým americkým clům na některé zboží z Turecka a zemí EU. "Nejsme jediní, kdo nevěří Americe. V současnosti jim nevěří ani Evropa a Čína," řekl Rúhání. Zdůraznil přitom, že k USA ztrácejí důvěru i jejich spojenci jako je Kanada.

Rúhání už se dnes také zúčastnil vojenské přehlídky, při které se konal přelet nových íránských stíhaček s názvem Kousar. Ty mohou podle Reuters nést různé zbraně a sloužit při krátkých misích.

Írán vyslal tisíce svých vojáků i zbraně do Sýrie na pomoc prezidentovi Bašáru Asadovi. Při leteckých operacích se však Teherán, který nemá silné letectvo, spoléhá spíše na dalšího spojence Damašku, kterým je Rusko. Teherán podle agentury Reuters zatím disponoval především zastaralými americkými bojovými letouny, z dob před íránskou islámskou revolucí v roce 1979 a ruskými stroji; letounů domácí výroby měl pouze několik desítek.

V roce 2013 Teherán představil bojový letoun známý jako Káhir-313 (Vítězný 313). Někteří experti schopnost stroje zpochybňovali.

Americký prezident Donald Trump kritizoval dohodu s Íránem, kterou sjednala administrativa jeho předchůdce Baracka Obamy. USA prý teď nabídnou lepší. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy