Írán oznámil úspěšný test rakety s doletem 2 000 km

Zahraničí Zahraničí
20. 5. 2009 12:04
Podle prezidenta Ahmadínežáda zasáhla raketa Sadžíl 2 zamýšlený cíl
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. | Foto: Reuters

Teherán - Írán dnes provedl úspěšný test rakety typu země-země s doletem kolem dvou tisíc kilometrů.

Oznámil to prezident Mahmúd Ahmadínežád, jehož citovala státní tisková agentura IRNA.

"Raketa Sadžíl 2 s pokročilou technologií byla vypuštěna dnes a dopadla přesně na zamýšlené místo," prohlásil Ahmadínežád během návštěvy provincie Semnán, kde se test měl uskutečnit.

Uvedeným doletem se Sadžíl 2 podle agentury Reuters prakticky vyrovná jiné íránské raketě Šaháb 3 a umožňuje Íránu zasáhnout území Izraele i americké základny v Perském zálivu.

První test této střely nové generace oznámil Teherán loni v listopadu. Ministr obrany Mostafá Mohammad Nádžár tehdy uvedl, že raketa Sadžíl byla vyrobena v letecké organizaci přidružené k ministerstvu.

Jde údajně o dvoustupňovou vysokorychlostní střelu se "dvěma motory na pevné palivo a mimořádně vysokou schopností".

Íránský režim nicméně odmítá tvrzení některých západních zemí, že se snaží vyvinout nosiče pro jadernou bombu. Rakety prý mají sloužit výhradně k obranným účelům.

Stejně tak Teherán popírá, že by jeho jaderný program, kvůli němuž mezi ním a Západem v posledních letech vzniklo napětí, měl za cíl sestrojit jadernou zbraň. Výroba obohaceného uranu má prý pouze poskytnout palivo pro jaderný reaktor a sloužit ryze energetickým účelům.

Pozorovatelé ale nepochybují, že dnešní test dále posílí nedůvěřivost řady zemí včetně těch arabských vůči íránskému režimu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Světovými atlety roku jsou McLaughlinová a Duplantis

Nejlepšími atlety světa za rok 2022 jsou americká překážkářka Sydney McLaughlinová a švédský tyčkař Armand Duplantis. Na sociálních sítích to dnes oznámila Světová atletika. Oba ocenění v uplynulé sezoně několikrát překonali světový rekord.

McLaughlinová vlastní historické maximum z loňské vítězné olympiády v Tokiu. Na národním šampionátu zaběhla 400 metrů překážek za 51,41 a na mistrovství světa ještě ubrala nevídaných 73 setin (50,68).

Hned třikrát posunul vlastní rekordní výkon tyčkařský fenomén Duplantis, který se zastavil až na 621 centimetrech.

Další zprávy