Írán označil radar v Česku za vtip roku

Reuters, man
4. 6. 2007 11:00
Teherán: S Evropou obchodujeme, střílet na ni nebudeme
Snímek z nedávného íránského vojenského cvičení v Perském zálivu.
Snímek z nedávného íránského vojenského cvičení v Perském zálivu. | Foto: Reuters

Teherán - Íránská vláda se vůbec poprvé oficiálně vyjádřila k plánům USA postavit protiraketovou základnu a radar v Polsku a České republice.

Tajemník íránské Nejvyšší bezpečnostní rady Alí Laridžání označil základny, které mají podle představ Washingtonu chránit USA a část Evropy před íránskými raketami dlouhého doletu, za vtip roku.

Podle Laridžáního je Evropa pro Írán nejdůležitějším obchodním partnerem a jeho země rozhodně nemá v úmyslu na kontinent zaútočit. Prý ani nemá čím.

"Proč bychom ostřelovali Evropu? Jakou logiku by měly takové kroky?" položil si řečnickou otázku.

"Naše rakety nejsou schopné zasáhnout cíle v Evropě a překvapuje nás, že to tam nevědí," citovala agentura Reuters Laridžáního, který je zároveň íránským vyjednavačem se zahraničím v otázce jaderného programu.

Íránský politik Alí Laridžání.
Íránský politik Alí Laridžání. | Foto: Reuters

Nejvyšší duchovní vůdce Alí Chameneí ani prezident Mahmúd Ahmadínežád se zatím k základnám v České republice a Polsku nevyjádřili. Většina íránských obyvatel o základnách neví.

Americká vláda tvrdí, že Írán pracuje na vývoji raket, které budou schopny v budoucnosti zasáhnout i vzdálené cíle, mezi nimi i území Spojených států.

V současné době doletí z existujícího íránského arzenálu nejdále raketa Šaháb-3: zhruba dva tisíce kilometrů. Íránskými střelami, stejně tak jako jaderným programem, se nejvíce cítí ohrožen Izrael.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii odhaduje, že pokud Teherán chce sestrojit atomovou bombu, potrvá mu to ještě minimálně tři a maximálně osm let.

 

Právě se děje

před 17 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy