Írán osloví svět zpravodajskou televizí. V angličtině

Martin Novák Martin Novák
3. 7. 2007 12:15
Ahmadínežád: Je třeba čelit západní propagandě
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád není spokojen s tím, jak o Íránu informují západní média.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád není spokojen s tím, jak o Íránu informují západní média. | Foto: Reuters

Teherán - Čtyřiadvacetihodinové zpravodajské televize, snažící se oslovit diváky po celém světě, dostaly nového konkurenta.

Poté, co vloni k tradičním gigantům CNN a BBC přibylo anglické vysílání televize Al-Džazíra, ruská stanice Russia Today a také francouzský kanál France 24, se chce prosadit na trhu také Írán.

V době, kdy je obviňován Evropou a USA ze snahy vyrobit jadernou bombu a kdy se hovoří o možném americkém či izraelském bombardování Íránu.

Pohled z jiné perspektivy

Za přítomnosti prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda začala vysílat stanice Press TV. Chce nabídnout pohled na Írán, Blízký východ a celý svět z jiné perspektivy.

Jejím vlastníkem je stát, který má v Íránu monopol na veškeré televizní a rozhlasové vysílání. A penězi íránská vláda rozhodně nešetřila. Press TV má přes třicet zahraničních zpravodajů.

Dva ve Spojených státech (v New Yorku a Washingtonu) a dále po jednom například v Londýně, Paříži, Moskvě, Bejrútu, Gaze a v dalších městech.

Údajně má povoleno působit i v Izraeli, přestože židovský stát a Írán jsou zarytými nepřáteli.

Na globální mediální trh vstoupila nedávno i Francie s kanálem France24.
Na globální mediální trh vstoupila nedávno i Francie s kanálem France24. | Foto: Aktuálně.cz

"Cílem Press TV je prorazit sevření, ve kterém svět globálních médií drží západní stanice," uvádí vedení televize na své internetové stránce.

Podle ředitele stanice Muhammada Šarafráze navštívilo ještě před začátkem vysílání internetovou stánku Press TV na tři milióny zahraničních zájemců, z toho polovina přístupů byla ze Spojených států.

Proti nepřátelům lidstva

"Tato televize by měla být fórem pro lidi, kteří usilují o svobodu, a pro muslimy celého světa," prohlásil na slavnostní inauguraci prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Dodal, že stanice by měla ukázat, co se skrývá za "propagandou médií nepřátel lidstva."

Média v Íránu však čelí ze strany režimu přísné cenzuře, o státních sdělovacích prostředcích to platí dvojnásob.

Cenzura a autocenzura

Člen Íránské svazu pro svobodu médií Ísa Šaharchíz v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa vyslovil pochybnosti nad úrovní připravovaného vysílání.

Obává se, že půjde většinou jen o tlumočení názorů teheránského režimu a zejména lidi na Západě Press TV nebude zajímat.

"Kde existuje cenzura a autocenzura, tam jí samozřejmě podléhají také editoři zahraničních zpráv. Mají tendenci některé zprávy ignorovat a jiné, třebas i méně důležité, naopak zdůrazňovat," uvedl v rozhovoru pro rozhlas.

 

Právě se děje

Další zprávy