Rusko totiž nabídlo Teheránu, aby obohacoval uran pro své jaderné elektrárny v ruských jaderných zařízeních a vyhnul se tak podezření, že chce uran využít k vojenským účelům.
Přesto dnes íránský vyjednavač Džavád Vaídí oznámil, že obnovil část procedury obohacování uranu.
Írán se vzpírá OSN
Íránský parlament loni v listopadu schválil usnesení vyzývající vládu, aby okamžitě přerušila veškerou spolupráci s inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), pokud tato organizace předá záležitost jaderného programu k řešení Radě bezpečnosti OSN.
Usnesení íránského parlamentu také vyžaduje obnovu všech jaderných aktivit včetně Západem ostře kritizovaného a obávaného obohacování uranu.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii na svém mimořádném zasedání 4. února íránskou otázku Radě bezpečnosti skutečně předala, a Írán proto prohlásil, že obohacování uranu obnoví. Atomová agentura se teď bude Íránem zabývat na řádném zasedání 6. března.
Neptejte se na detaily
Vaídí dnes také potvrdil, že Írán chce s Ruskem jednat o nabídce obohacování uranu.
Západ se zajímá hlavně o to, zda je do íránských odstředivek opět vstřikován plynný hexafluorid uranu. Při rotaci nadzvukovou rychlostí přitom vzniká obohacený uran, který ale Teherán podle svých vyjádření potřebuje na provoz jaderných elektráren, a nikoli na jaderné zbraně.
"Takové záležitosti jsou vyloženě technické detaily," odvětil Vaídí na konkrétní dotaz, zda byl obnoven provoz odstředivek v íránském jaderném komplexu v Natanzu.#reklama