Teherán - Íránské úřady popravily mladou Íránku, odsouzenou za to, že v roce 2007 zabila nožem muže. Žena tvrdila, že se jen bránila; muž se ji totiž snažil sexuálně zneužít.
Nepomohla jí ani rozsáhlá mezinárodní kampaň, jejímž cílem bylo odložit výkon trestu smrti oběšením.
O vykonané popravě v sobotu informovala íránská státní agentura IRNA.
Popravu šestadvacetileté Rejhany Džabbáriové rezolutně odsoudily Spojené státy nebo Velká Británie.
Ostře ji odmítl i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
"Jsem velice otřesen dnešní zprávou o popravě mladé íránské ženy ... Vykonání trestu smrti na ženě, která se měla provinit tím, že hájila svou důstojnost a čest, navíc v situaci, kdy zdaleka ne všechny otázky ohledně jejího odsouzení byly zodpovězeny, považuji za čin zasluhující to nejhlubší opovržení," uvedl v prohlášení.
Obětí dívky byl chirurg, který kdysi pracoval pro ministerstvo informací.
Džabbáriová byla v prvních měsících po zatčení držena v izolaci bez možnosti hovořit s právníkem či rodinou, uvedla mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Soud v roce 2009 se podle organizace konal po "hluboce nedostatečném" vyšetřování.
Expert OSN už dříve dospěl k závěru, že soud nevzal v potaz všechny důkazy a že Džabbáriová učinila přiznání pod nátlakem.
Kampaň na internetu za odložení její popravy a konání nového, spravedlivějšího soudu, do které se zapojila i řada íránských umělců a dalších osobností, se přitom v posledních měsících zdála být úspěšná. Oběšení mladé ženy proto zastánce lidských práv zaskočilo.
Úřady vysvětlily, že tvrzení o jednání v sebeobraně se neprokázalo a rodina oběti trvala na výkonu trestu.
"Objevily se vážné pochybnosti o spravedlivém procesu a okolnostech tohoto případu, včetně zpráv o přiznáních, která byla učiněna pod hrozbou násilí," uvedla v prohlášení mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová. Amnesty International v souvislosti s případem hovoří o "urážce spravedlnosti".
V Íránu platí islámské právo šaría, podle kterého se původci vraždy, znásilnění, ozbrojené loupeže, obchodu s drogami a nevěry zpravidla odsuzují k trestu smrti. V roce 2013 bylo v Íránu podle OSN popraveno nejméně 500 lidí, především kvůli drogám.