Íránci dostali za taneční video podmíněný trest bičováním

ČTK ČTK
18. 9. 2014 19:30
Kvůli účinkování v tanečním videu na motivy písně Happy zpěváka Pharrella Williamse byli odsouzeni za obscénní chování.
Happy from Tehran (záběr z videa).
Happy from Tehran (záběr z videa). | Foto: Aktuálně.cz

Teherán - Šest Íránců, kteří byli v květnu zadrženi kvůli účinkování v tanečním videu na motivy písně Happy zpěváka Pharrella Williamse, dostalo podmíněné tresty - šest měsíců vězení a 91 ran bičem. Odsouzeni byli za obscénní chování, informovala agentura Reuters.

Další ze zadržených mužů dostal ve středu přísnější podmíněný trest - roční vězení a rovněž 91 ran bičem, citovala íránská zpravodajská internetová stránka Iran Wire jejich obhájce Faršída Rofugarána. Oficiálně mu prý ještě nikdo výši trestu pro jeho mandanty neoznámil. Informace, které má k dispozici, tak ještě nemusejí být zcela jisté.

Happy We are From Tehran
Happy We are From Tehran | Video:

V případě jeho klientů má jít o tříletou podmínku, což znamená, že jestliže se někdo z nich v této době proviní stejným činem, bude trest - vězení a rány bičem - vykonán.

Píseň Happy se stala od svého uveřejnění v loňském roce hitem. Na internetu se záhy objevily stovky videí lidí tančících v rytmu písně v ulicích měst celého světa. Ve videu z Teheránu vystupovali tři mladí muži a tři ženy. Tančili mimo jiné na střeše domu, na schodišti a v luxusním apartmánu. V duchu textu písně se celou dobu usmívali. Dívky na videu tančily na veřejnosti bez šátku na hlavě, takzvaného hidžábu, což je podle doslovného výkladu islámského práva šaría údajně nepřípustné.

Propuštění mladých Íránců tehdy požadoval i samotný autor písně Pharrell Williams. "Je to více než smutné, že tyhle děti byly zatčeny za pokus o šíření štěstí," uvedl na svém facebookovém účtu.

 

Právě se děje

Další zprávy