Írán nevyslyšel ultimátum OSN

Red Zah, ČTK, Reuters
1. 9. 2006 13:20
Vídeň - Írán nezastavil obohacování uranu. Ultimátum určené OSN, které včera vypršelo, ignoruje. Otevírá se cesta k uvalení hospodářských sankcí, Rusko ale chce pokračovat v dialogu.
Íránský prezident Ahmádínežád se stále nehodlá vzdát jaderného programu své země.
Íránský prezident Ahmádínežád se stále nehodlá vzdát jaderného programu své země. | Foto: Reuters

Postoj Íránu popisuje aktuální zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Ze zprávy vyplývá, že se Írán v minulých dnech opět pustil do obohacování malého množství uranu a že pracovníkům MAEE znemožňoval jejich práci.

Ahmánínedžád: Jaderného programu se nevzdáme

Ahmadínežád po zveřejnění zprávy znovu zdůraznil, že jeho země neustoupí ani o krok ohledně svého práva na jaderný program. "Naši nepřátelé by si měli uvědomit, že íránský lid bude pevně hájit svá práva a necouvne ani o krok ohledně svého práva na jaderný program," řekl prezident.

Popřel přitom, že by toho Teherán chtěl zneužít k výrobě jaderných zbraní a zpochybnil účinnost chystaných sankcí OSN.

Zástupce Íránské organizace pro jadernou energii Mohammad Saídí řekl, že zpráva MAAE nevyznívá pro Írán záporně a že obohacování uranu na výzkumné úrovni pokračuje, a to pod kontrolou MAAE.

"Ačkoli se zprávou nejsme zcela spokojeni, ukazuje se, že americká propaganda a politicky motivovaná prohlášení jsou nepodložené a založené na halucinacích amerických představitelů," uvedl Saídí.

USA pro potrestání Íránu

Prezident USA George Bush a další státní představitelé ihned na zprávu reagovali apelováním na potrestání Íránu. 

"Je načase, aby si Írán vybral. My už jsme svou volbu učinili. Budeme pokračovat v úzké spolupráci s našimi spojenci, abychom našli diplomatické řešení. Íránský vzdor ale musí mít následky. My zároveň nesmíme dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň," řekl Bush dnes na setkání amerických vojenských veteránů.

Americký velvyslanec při OSN John Bolton prohlásil, že Írán zjevně nedbá výzev OSN a že Rada bezpečnosti nyní musí zvážit uvalení sankcí na Írán.

Ani Washington však údajně ještě nemá jasnou představu, které sankce by měly přijít na pořad jako první, měly by se ale každopádně týkat íránských politických vůdců, jimž by například nebyla udělována víza, a jaderných a raketových schopností země.

"Nevedeme spor s íránským lidem. Vedeme spor s jeho vládou a její snahou získat jaderné zbraně, a právě na to se chceme zaměřit," vysvětlil Bolton.

Co dál? Další světoví hráči chtějí ještě jednat

I přes vytrvalý tlak USA OSN zatím proti Íránu bezprostřední akci nepodnikne.

Americký prezident George Bush nepřipustí, aby Írán získal jadernou bombu.
Americký prezident George Bush nepřipustí, aby Írán získal jadernou bombu. | Foto: reuters

Rezoluce OSN předpokládá, že stálí členové rady (USA, Rusko, Čína, Británie, Francie) se setkají, aby případné sankce projednali.

Jako problematické se jeví postoje Číny a Ruska. Obě země s uvalením hospodářských sankcí na Írán nesouhlasí zejména proto, že by poškodily jejich obchodní styky s touto islámskou zemí.

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova případné sankce nejsou cestou k vyřešení palčivé otázky íránského jaderného programu.

"S ohledem na naše zkušenosti z minulosti se nemůžeme připojit k žádnému ultimátu, které by vedlo k tak zničujícímu konci," uvedl Lavrov a dodal, že preferuje cestu dialogu. V podobném duchu se vyjádřili i představitelé Velké Británie a Francie.

"Nedostatečné íránské reakce velmi litujeme. Podle našeho názoru je stále možné pokračovat v dialogu nicméně mezinárodní společenství Íránu musí ukázat, že je nutné aby svůj postoj změnil," uvedl francouzský ministr zahraničí Villepin.

Zástupci stálých členů a Německa se setkají 7. září v Berlíně. O den dříve se na stejném místě uvidí vysoký představitel Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana a hlavní íránský vyjednávač Alí Larídžání.

 

Právě se děje

Další zprávy