Středoasijští vůdci společně s čínským a ruským prezidentem přivítali na setkání Šanghajské pětky také iránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.
Irán spolu s dalšími třemi státy - Afghánistánem, Pákistánem a Mongolskem - figuruje jako uchazeč o členství v Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO), ve které jsou zastoupeny středoasijské republiky, Čína a Rusko. Původně se jednalo o pět států, proto zažitý název "Šanghajská pětka".
"Chceme, aby se tato organizace proměnila v instituci, která bude vlivná nejen v regionálním, ale i globálním měřítku. Musí být schopna zablokovat hrozby od cizích zemí," řekl íránský prezident.
Vůdčí představitelé Šanghajské pětky (zleva): Uzbecký prezident Islam Karimov, ruský prezident Vladimír Putin, prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbájev, čínský prezident Chu Ťin-tchao, tádžický prezident Imomail Rachmonov a prezident Kyrgyzstánu Kurmanbek Bakijev.
Infobox
Členové summitu Šanghajské organizace pro spolupráci:
1. RUSKO
Vladimír Putin
(prezidentem od roku 2000)
2. ČÍNA
Chu Ťin-tchao(prezidentem od roku 2003)
3. KAZACHSTÁN
Nursultan Nazarbajev(prezidentem od roku 1991)
4. UZBEKISTÁN
Islam Karimov(prezidentem od roku 1991)
5. KYRGYZSTÁN
Kurmanbek Bakijev(prezidentem od roku 2005)
6. TÁDŽIKISTÁN
Imomali Rachmonov(prezidentem od roku 1999)
Kandidáti na vstup do SCO
7. ÍRÁN
Mahmúd Ahmadínežád(prezidentem od roku 2005)
8. AFGHÁNISTÁN
Hámid Karzáí(prezidentem od roku 2001)
9. PÁKISTÁN
Parvíz Mušaraf(prezidentem od roku 2001)
10. MONGOLSKO
Nambaryn Enkhbayar(prezident od roku 2005)
foto: Reuters
Něco za něco
Státy po Íránu "touží". Dychtí totiž po jeho ropě, které má Írán více než dost, je totiž čtvrtým největším producentem ropy.
Ahmádinežád na setkání oznámil, že je připraven hostit setkání ministrů energetiky z členských zemí, aby hledali možnosti užší spolupráce.
Na oplátku prezident požaduje přátelství, a také uznání svých jaderných ambicí. Západ se však obává, že íránské vedení chce získat jadernou zbraň, a proto naléhá, aby Teherán přerušil, podle něj mírový, program obohacování uranu.
Šanghajská pětka se zrodila v roce 1996 v demilitarilizované zóně mezi Čínou a bývalým Sovětským svazem. Spojené státy upozorňují, že pomocí ní chce Čína a Rusko prosazovat své zájmy ve středoasijském, převážně muslimském regionu.
Čína však tvrdí, že ve spolupráci středoasijských zemí vidí možný ekonomický rozvoj své zaostalé západní části, tedy oblastí Sin-Ťiang a Tibet.